06:51 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2151
 • RUB90.8441
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  38

  Palangos savivaldybė pasiruošusi restauruoti medinę kurorto simbolio dalį, jeigu Vyriausybė perduos šiuos pastato griūvėsius miesto nuosavybei

  VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus kurorto savivaldybės vardu penktadienį raštu kreipėsi į Vyriausybę perduoti sunykusią medinę Kurhauzo dalį Palangos miesto savivaldybei, praneša savivaldybės spaudos tarnyba.

  Valstybės nuosavybė

  Birželio 30 dieną Klaipėdos apygardos teismas nustatė, kad Jackų šeimai priklausanti medinė Palangos Kurhauzo dalis turi būti perimta valstybės nuosavybėn.

  Teismo nutartyje taip pat nurodoma, kad už paimamą turtą Jackoms priteisiama 10 tūkstančių eurų kompensacija, tačiau iš Jackų kaip žalą už kultūros vertybės nepriežiūrą valstybei priteista 29 tūkstančių eurų.

  Palangai perėmus minėtą turtą, nedelsiant būtų imamasi priemonių, kad kone prieš 15 metų sudegusi ir dėl nepriežiūros visiškai sunykusi kultūros vertybė būtų restauruota ir vėl tarnautų visuomenės poreikiams.

  Развалины
  Medinė Kurhauzo dalis

  Palangos mero rašte nurodoma, kad Palangos Kurhauzas yra valstybės saugomas objektas, turintis didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę visuomenei, todėl jis privalo būti išsaugotas ateinančioms kartoms.

  Pasak Vaitkaus, Palangos miesto savivaldybė pasiryžusi nedelsdama imtis priemonių, kad medinė Kurhauzo dalis kuo greičiau  būtų restauruota.

  "Perėmę šį turtą, nedelsdami skirsime finansavimą medinės Kurhauzo dalies restauracijos projektui parengti, kad darbai prasidėtų  kaip įmanoma greičiau. Mūsų tikslas — kuo skubiau restauruoti šią kultūros vertybę, pritaikant ją meno ir laisvalaikio tikslams bei visuomeninei veiklai plėtoti, kad ji ir vėl imtų tarnauti Palangos miesto bendruomenei ir mūsų kurorto svečiams", — sakė meras. 

  Palangos simbolis — Kurhauzas

  Kurhauzo istorijos pradžia siejama su grafų Tiškevičių dinastija. Grafas Juozapas Tiškevičius maždaug 1877 metais dabartinių Vytauto ir Basanavičiaus gatvių kampe pastatė erdvų restoraną, kuris netrukus buvo išplėstas bei čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis.

  Kurhauzas tapo populiaria ir mėgiama poilsiautojų susibūrimo vieta, nes čia veikė ne tik restoranas, bet ir skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė. Šiame pastate taip pat vykdavo šokiai, buvo rengiami spektakliai, koncertai. Taip Kurhauzas tapo besikuriančio kurorto širdimi. Kurhauzo pirmajame aukšte veikė informacinis biuras, buvo renkama kurorto rinkliava. 

  Gaisras ir restauracija

  Palangos simbolis sudegė 2002 metų rugpjūčio 25 dieną, jo restauracija pradėta 2012 metų gegužės 30 dieną. Per metus atstatyta mūrinės Kurhauzo dalis, pagal išlikusią medžiagą atkurti autentiški Kurhauzo lipdiniai, paklotas ąžuolinis parketas, sienas papuošė tapetai — tokie, kokie dabino Kurhauzą ir grafų Tiškevičių laikais.

  Didžiąją Kurhauzą salę papuošė XVIII amžiaus pabaigos sietynas. Čia kasmet vyksta įvairūs renginiai, koncertai. Kurhauzui suteiktas naujas adresas —  Grafų Tiškevičių alėjos 1-asis numeris.

  Kurhauzo salė yra profesionalaus scenos meno erdvė, šioje dalyje taip pat yra įsikūręs Palangos kultūros ir jaunimo centras.

  Atstatytoje Kurhauzo dalyje jau įvyko daugiau nei 300 kultūrinių renginių. Kurhauzo mūrinėje dalyje vyksta ir visuomenės susibūrimai, tarptautinio lygio konferencijos, svarbiems pasitarimams į Kurhauzo salę renkasi aukščiausi šalies vadovai.

  Dar šia tema

  Palangos stovyklavietė laukia poilsiautojų
  Folkloro stovykla "Tradicija" Palangoje sujungs šalies tautines mažumas
  Vaškinių figūrų paroda Palangoje kviečia nemokamai įsiamžinti su eksponatais
  Tegai:
  valstybės nuosavybė, renovacija, Kurhauzas, Palanga

  Svarbiausios temos