05:49 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  34

  Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, bet kas gali užsikrėsti hepatitu, todėl žmonės raginami šią savaitę atlikti tyrimus dėl hepatitų B ir C su 40% nuolaida, o kraujas bus paimtas nemokamai

  VILNIUS, liepos 24 Sputnik. Artėjant Pasaulinei hepatito dienai, kuri minima liepos 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) kviečia gyventojus visą ateinančią savaitę (liepos 24-29 dienomis)  pigiau išsitirti dėl hepatito, praneša ULAC spaudos tarnyba.

  Tai bus galima padaryti ULAC pasaulinės hepatito dienos akcijos partnerių — "Sosdiagnostika" ir "Antėja" kabinetuose (laboratorijose). Čia hepatito B ir C tyrimams bus taikoma 40% nuolaida, o kraujas bus paimtas nemokamai.

  Pavojus užsikrėsti didėja dėl besimptomės ligos eigos

  Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, atsižvelgiant į hepatitų epidemijos dydį, bet kas rizikuoja užsikrėsti.

  PSO duomenimis, pasaulyje gyvena 325 milijonai žmonių su lėtiniais hepatitais, iš kurių užsikrėtusiųjų hepatitu B tris su pusę karto daugiau nei hepatitu C.

  Skaičiuojama, kad tik 9% užsikrėtusiųjų hepatitu B bei tik penktadaliui užsikrėtusiųjų hepatitu C šios ligos yra diagnozuotos.  Kita — didžioji — dalis užsikrėtusiųjų hepatitais B ir C  nežino apie savo ligą ir ją gali platinti kitiems. 

  ULAC duomenimis, sergamumas ūmiais hepatitais B ir C Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį mažėja, tačiau atsižvelgiant į minėtų hepatitų natūralią besimptomę ligos eigą, tai yra maždaug kas antram ar net dviems trečdaliams užsikrėtusiųjų hepatitu yra būdinga besimptominė eiga, manoma, kad sergamumas virusiniais hepatitais B ir C Lietuvoje, ypač lėtiniais, yra kur kas aukštesnis, nei registruojama oficialiai.

  Nors nuo hepatito C skiepų nėra, tačiau, pasak PSO, 95% sergančiųjų hepatitu C gali būti per 2-3 mėnesius visiškai išgydyti nuo šios ligos ir taip užkirstas kelias hepatitų komplikacijoms: kepenų cirozei ar kepenų vėžiui. Nuo hepatito A ir B galima pasiskiepyti.

  Dėl hepatitų rekomenduojama pastikrinti visiems, kurie turėjo operacijų (įskaitant cezario pjūvį), invazines procedūras, jei padidėję kepenų (AST, ALT) fermentai, hemodializuojamiems pacientams, asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų, sergantiems kraujo ligomis, po organų transplantacijos, kraujo perpylimų, nors kartą vartojusiems švirkščiamųjų narkotikų, nesteriliais įrankiais atlikus manikiūrą, pedikiūrą, tatuiruotę, permanentinį makiažą; tiems, kurių šeimos nariai serga hepatitu, turintiems daug lytinių partnerių (>kaip vieną per metus), buvusiems įkalinimo įstaigose, nėščioms ir kitiems — pilnas rekomendacijų sarąšas čia.

  Virusinių hepatitų plitimo būdai

  ULAC medikai primena, kad virusiniai hepatitai — tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingais būdais.

  Virusinis hepatitas B plinta per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant užkrėstą kraują ar jo produktus, per nesterilias adatas/švirkštus, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, kuriais gali būti pažeista oda arba gleivinės).

  Taip pat užsikrėtusi hepatito B virusu motina gali perduoti infekciją vaikui nėštumo ar gimdymo metu.

  Virusinis hepatitas C plinta tais pačiais būdais kaip B, tačiau lytinių santykių metu bei perinataliniu (iš motinos vaikui) būdu — retai. Hepatitas A plinta fekaliniu — oraliniu būdu per užterštą maistą, vandenį arba artimą sąlytį.

  Hepatitas: susirgimo priežastys
  © Sputnik /
  Hepatitas: susirgimo priežastys

  Dar šia tema

  Vilniuje užregistruotas virusinio hepatito A protrūkis
  Europoje hepatitas A plinta tarp homoseksualių vyrų
  Tegai:
  nuolaida, hepatito tyrimai, hepatitas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Lietuva

  Svarbiausios temos