20:17 2018 Vasario 18
Vilnius-4°C
Tiesioginis eteris
  Mėnulio užtemimas, archyvinė nuotrauka

  Pirmadienį Lietuvoje galima stebėti dalinį Mėnulio užtemimą

  © Sputnik/ Андрей Луковский
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  36 0 0

  Pirmadienio vakarą lietuviai galės stebėti dalinį mėnulio užtemimą

  VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Rugpjūčio 7 dieną vakare įvyks dalinis Mėnulio užtemimas. Pilnas Mėnulis tą vakarą Vilniuje tekės 20:56 pietrytinėje horizonto pusėje, Ožiaragio žvaigždyne, su jau užtemdytu apatiniu dešiniuoju kraštu, pranešė LRT.

  Labiausiai Mėnulis užtems 21:20, tuomet Žemės šešėlis uždengs apie ketvirtadalį Mėnulio disko.

  Tuo metu Mėnulis bus dar labai neaukštai pakilęs virš pietryčių horizonto, tad norintys pasigrožėti reginiu turėtų susirasti vietą, iš kurios ta padangės pusė būtų visiškai atvirai matoma.

  Senojoje pasaulėžiūroje ir tradicinėje kultūroje užtemimams bei kitiems dangaus reiškiniams buvo priskiriama tam tikra dvasinė religinė prasmė, pasirodantys ženklai priversdavo žmogų susimąstyti apie savo gyvenimą, elgesį, primindavo ūkines, dorovines ir dvasines visuomenės narių priedermes.

  Pasak etnoastronomo Jono Vaiškūno, dabar gyvendami moksline pasaulėžiūra grindžiamoje žinių visuomenėje, skiriančioje dėmesį objektyvioms, mokslo žiniomis grįstoms tiesoms, prie to bando derintis ir astrologai, kurie naudodamiesi šiuolaikinio mokslo sąvokomis dažnai mėgina astrologines žinias savotiškai objektyvizuoti.

  Šiuolaikinis išsilavinęs žmogus turėtų skirti astrologiją nuo astronomijos. Astronomija kalba apie fizinius reiškinius, tarkime Mėnulio užtemime astronomas temato tik Žemės šešėlio slinkimą Mėnulio paviršiumi, o astrologas siekia sureikšminti šį fizinį reiškinį priskirdamas jam tam tikrą mistinę, dvasinę, religinę reikšmę.

  "Jei užtemimas laikomas ženklu ir visuotinai priimamas kaip ženklas, tuomet jis veikia visuomenę. Veikia taip kaip veikia raidės knygoje, kelio ženklai ir kitos ženklinės sistemos. Akivaizdu, kad bet kurių ženklų, taigi, ir dangaus ženklų, poveikis yra ne fizinis — o prasminis-sutartinis", — mano Vaiškūnas.

  Visuomenė priimanti šias reikšmes Mėnulio užtemimą išgyvena kaip savotišką ženklą — gebantį veikti mintis, nuotaiką, elgesį. Taip atsiranda užtemusio Mėnulio poveikis žmogui.

  Mėnulio užtemimas įvyksta kai Saulė, Žemė ir Mėnulis išsirikiuoja taip, kad Žemė meta šešėlį ant Mėnulio. Priklausomai nuo to, ar Žemės šešėlis krinta ant viso Mėnulio paviršiaus, ar tik ant dalies, įvyksta visiškas arba dalinis Mėnulio užtemimas.

  Dar šia tema

  Kas užšifruota Neringos vėtrungėse
  Tegai:
  užtemimas, Mėnulis, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos