17:42 2021 Vasario 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  168

  Kaimų gyventojai išmeta nugaišusius nuo AKM gyvūnus į mišką, nes nedeklaruotų susirgusių kiaulių aptikimo atveju ūkininkams gresia bauda

  VILNIUS, rugpjūčio 7 Sputnik. Nauji Afrikinio kiaulių maro (AKM) viruso židiniai šį savaitgalį buvo nustatyti šešiuose kiaulių laikymo ūkiuose, praneša Žemės ūkio ministerija.

  Viename jų buvo laikomos 164 kiaulės, dar keturiuose — po keletą gyvūnų.

  Kiaulių maras, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Кондратюк

  Didžiausias iš pastarųjų AKM atvejų šį savaitgalį patvirtintas Šalčininkų rajone Akmenynės seniūnijoje esančiame ūkyje,  kuriame buvo laikomos 164 kiaulės. Įtarimai dėl ligos, kilo netikėtai, be aiškiai matomų ligos simptomų nugaišus dviem ūkyje laikomoms  kiaulėms.

  Ištyrus jų mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo patvirtinta AKM diagnozė.

  Atliekant tyrimą, šios fermos apylinkėse miške rasta išmesta dėl AKM kritusios kiaulės gaišena. Kadangi gyvūnas nebuvo registruotas, specialistai įtaria, kad apylinkėse gyventojai gali nelegaliai laikyti kiaules. Dėl to, pasitelkus kitų institucijų pagalbą, rajone pradėti patikrinimai.

  Naujausias AKM židinys nustatytas Lazdijų rajone, čia 17 kiaulių buvo laikomos nelegaliai, nedeklaravus kiaulių laikymo vietos.

  Šis židinys buvo nustatytas tikrinant iš privataus veterinarijos gydytojo gautą pranešimą apie staiga susirgusią ir nugaišusią kiaulę pas vieną Veisiejų seniūnijos gyventoją. Atlikus patikrinimą ūkyje, nustatyta, kad čia buvo laikoma iš viso 17 kiaulių, nei viena jų nebuvo deklaruota, o kiaulių laikymo vieta neregistruota.

  Dėl to šis ūkininkas neteko teisės kreiptis dėl nuostolių, patirtų likviduojant AKM židinį, kompensavimo. Be to, jam gali tekti sumokėti iki 350 eurų siekiančią baudą.

  Pranešimai apie ligos židinius taip pat buvo gauti iš smulkių ūkių Lazdijų rajono Noragėlių seniūnijoje, Panevėžio rajono Krekenavos seniūnijoje ir dviejų  ūkių Pasvalio rajono Krinčino seniūnijoje.

  Visuose ūkiuose jau savaitgalį buvo pradėti židinių likvidavimo darbai, apie ūkius nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Atitinkama informacija perduota Europos Komisijai, kuri atsižvelgdama į naujausius duomenis, Lietuvoje nustatys naujas AKM zonų ribas, tai yra bus išplėsta III AKM zona, kurioje taikomi patys griežčiausi apribojimai besiverčiantiems kiaulininkyste.

  Liepą Jonavos rajone veikiančioje kiaulių fermoje, nustačius didžiausią afrikinio kiaulių maro židinį Lietuvoje, buvo nugaišintos visos komplekse laikomos kiaulės — virš 24 tūkstančius kiaulių.

  AKM Lietuvoje

  Iš viso nuo 2017 metų pradžios Lietuvoje užfiksuoti aštuoni kiaulių maro židiniai smulkiuose nekomerciniuose ūkiuose.

  Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojo Vidmanto Paulausko, AKM jau pridarė milijoninius nuostolius.

  Kaimyninių šalių tiesioginiai nuostoliai dėl AKM taip pat dideli: Estijoje ir Latvijoje teko likviduoti po du AKM protrūkius dideliuose, komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose. Dėl jų Estijoje sunaikintos 6647 kiaulės, o Latvijoje — 14812 kiaulių. Lenkijoje AKM nustatytas 29 ūkiuose, kuriose iš viso buvo laikoma 1615 kiaulių.

  Pastarosiomis savaitėmis šalies kompetentingos institucijos gavo 25 pranešimus apie naujus maro atvejus. Tyrimas, iš kur virusas atvyko į šį regioną, tęsiasi.

  Priminsime, kad pirmasis kiaulių maro atvejis buvo užfiksuotas Biržų rajone.

  Afrikinis kiaulių maras — sunkiai likviduojama ir labai pavojinga užkrečiamoji liga, kurios pasireiškimo rizika ypač išauga šiltuoju metų laiku. Žmogui AKM nekelia jokio pavojaus, bet padaro didelę žalą žemės ūkio sektoriui, nes neišgydoma ir išvengiama skiepijant gyvūnus.

  Dar šia tema

  Pavojingas kiaulių maras Lietuvoje plinta lėtai
  Nuo afrikinio kiaulių maro per savaitę nugaišo 21 šernas
  Afrikinio kiaulių maro židinys patvirtintas Elektrėnų savivaldybėje
  Tegai:
  kiaulės, afrikinis kiaulių maras (AKM), Lietuva

  Svarbiausios temos