01:10 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Vaikų apsauga Lietuvoje (79)
  233

  Švietimo ministerija išleido rekomendacijas mokytojams, pagal kurias pedagogai galės atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

  VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Švietimo ir mokslo ministerijos kartu su Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centru parengė "Rekomendacijas mokykloms dėl smurto artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijų ir veiksmų, kilus įtarimui dėl galimo smurto artimoje aplinkoje", pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

  Dokumente konkrečiai aprašyta, kaip mokytojui ar bet kuriam kitam mokyklos darbuotojui, ikimokyklinio ugdymo įstaigos auklėtojui iš vaiko elgesio, kitų požymių atpažinti fizinio, psichologinio, seksualinio smurto formas, nepriežiūrą, kaip reaguoti, įtarus smurto atvejį.

  Jeigu bet kuris mokyklos darbuotojas įtars, kad prieš vaiką galimai smurtaujama, jis tučtuojau turėtų pranešti mokyklos vadovui, o pastarasis — savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui ir policijai. Mokyklos vaiko gerovės komisija privalės organizuoti pagalbą vaikui. Nepranešimas apie smurtavimą užtrauks teisinę atsakomybę.    

  Rekomendacijose išvardintos smurto formos ir detalūs atpažinimo kriterijai. Jei matomos sumušimų, sužalojimų žymės ant vaiko kūno, kraujosruvos be paaiškinamos medicininės priežasties, pastebima vaiko baimė grįžti namo, perdėtas lipšnumas, nuolankumas su svetimais žmonėmis ar atvirkščiai — agresyvumas ir daugybė kitų požymių leidžia įtarti smurtą prieš vaiką.

  Dokumente taip pat nusakoma, koks suaugusiųjų elgesys laikytinas smurtingu. Pavyzdžiui, psichologinis smurtas gali pasireikšti vaiko atstūmimu, kai suaugusieji vaikui įvairiais būdais demonstruoja, kad jis nemylimas ir nepageidaujamas, vaiko keikimu, jo išskyrimu iš kitų šeimos narių, neįleidimu namo, prisidengiant disciplinos tikslais, ir kita.

  Mokyklos stoja į kovą prieš patyčias ir smurtą >>

  Atsižvelgiant į seksualinio smurto specifiką, rekomendacijų priede pateikiami skirtingo amžiaus vaikų adekvataus ir pažeisto seksualinio elgesio aprašymai.

  Siekdamas, kad rekomendacijose pateikiami smurto artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijai ir pagalbos vaikui būdai mokyklose būtų taikomi veiksmingiau, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras, Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu, šiemet organizuos seminarus mokyklų vaiko gerovės komisijų nariams.

  Temos:
  Vaikų apsauga Lietuvoje (79)

  Dar šia tema

  Ugniagesiai prašo atidžiau prižiūrėti mažamečius vaikus
  Prokuratūra panaikino apie 3% nutarimų, susijusių su smurtu prieš vaikus
  Dešimtys tūkstančių žmonių reikalauja uždrausti smurtą prieš vaikus
  SADM apibrėžė smurto prieš vaikus sąvoką
  Pradėtas tyrimas dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus
  Tegai:
  mokytojai, smurtas prieš vaikus, smurtas šeimoje, mokykla, Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuva

  Svarbiausios temos