18:30 2019 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1075
 • RUB70.3925
  Kiaulė, archyvinė nuotrauka

  Nubausta gyventoja, išmetusi nuo AKM nugaišusią kiaulę į mišką

  © CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  24

  Neteisėtai nuo afrikinio kiaulių maro viruso nugaišusios kiaulės atsikračiusiai Lietuvos gyventojai skirta 275 eurų bauda

  VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Šalčininkų rajono Bogdžiulių kaimo gyventojai skirta 275 eurų bauda dėl to, kad ji nedeklaravo laikomų kiaulių, o vienai jų nugaišus, gaišeną išmetė gretimame miške, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

  Informaciją apie miške išmestą kiaulės gaišeną Šalčininkų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai gavo iš vietos gyventojų. Operatyviai dezinfekavus gaišenos radimo vietą, kritusios kiaulės mėginiai nusiųsti tyrimams į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją. Čia patvirtinta, kad kiaulė nugaišo dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) viruso.

  Tęsiant tyrimą, nustatyti netoli radimvietės gyvenantys kritusio gyvūno savininkai. Pareigūnams jie patvirtino, kad savo reikmėms penėjo dvi kiaules, vieną jų paskerdė ir mėsą suvartojo. Antrai kiaulei netikėtai nugaišus, gaišeną savininkės sūnus nuvežė ir išmetė gretimame miške.

  Šalčininkų rajonas patenka į teritoriją, kurioje draudžiama laikyti kiaules biologinio saugumo reikalavimų neatitinkančiuose ūkiuose, o šie gyventojai nepaisė jokių biologinio saugumo reikalavimų ir nebuvo deklaravę laikomų gyvūnų, taip pat niekam nepranešė ir apie staiga susirgusį ir nugaišusį gyvūną, tuo prisidėdami prie viruso plitimo laukinėje faunoje.

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad visų ūkyje laikomų kiaulių registracija, ženklinimas ir apskaita yra privalomos. Pastebėjus galimus ligos požymius — pakitusį elgesį, apatiją, apetito stoką, karščiavimą, apie tai būtina nedelsiant informuoti teritorinį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padalinį arba privatų veterinarijos gydytoją.

  AKM Lietuvoje

  Iš viso nuo 2017 metų pradžios Lietuvoje užfiksuoti aštuoni kiaulių maro židiniai smulkiuose nekomerciniuose ūkiuose.

  Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojo Vidmanto Paulausko, AKM jau pridarė milijoninius nuostolius.

  Kaimyninių šalių tiesioginiai nuostoliai dėl AKM taip pat dideli: Estijoje ir Latvijoje teko likviduoti po du AKM protrūkius dideliuose, komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose. Dėl jų Estijoje sunaikintos 6647 kiaulės, o Latvijoje — 14812 kiaulių. Lenkijoje AKM nustatytas 29 ūkiuose, kuriose iš viso buvo laikoma 1615 kiaulių.

  Pastarosiomis savaitėmis šalies kompetentingos institucijos gavo 25 pranešimus apie naujus maro atvejus. Tyrimas, iš kur virusas atvyko į šį regioną, tęsiasi.

  Priminsime, kad pirmasis kiaulių maro atvejis buvo užfiksuotas Biržų rajone.

  Afrikinis kiaulių maras — sunkiai likviduojama ir labai pavojinga užkrečiamoji liga, kurios pasireiškimo rizika ypač išauga šiltuoju metų laiku. Žmogui AKM nekelia jokio pavojaus, bet padaro didelę žalą žemės ūkio sektoriui, nes neišgydoma ir išvengiama skiepijant gyvūnus.

  Dar šia tema

  Lietuvoje dėl AKM užkrato likviduota virš 24 tūkst kiaulių
  Kiaulių maras plinta toliau: naujas židinys Varėnos rajone
  Tegai:
  kiaulės, afrikinis kiaulių maras (AKM), Lietuva

  Svarbiausios temos