13:16 2018 Gegužės 24
Vilnius+ 20°C
Tiesioginis eteris
  Eurai, archyvinė nuotrauka

  Penktadaliu sumažėjo vartojimo kreditus imančių lietuvių skaičius

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  7 0 0

  Sugriežtintos vartojimo kredito teikimo sąlygos padarė įtaką Lietuvos gyventojams — vartojimo kredito gavėjų gerokai sumažėjo

  VILNIUS, rugpjūčio 17 — Sputnik. Šių metų birželio pabaigoje vartojimo kreditų davėjų paslaugomis naudojosi apie 440 tūkstančių gyventojų, beveik 100 tūkstančių, arba penktadaliu, mažiau nei prieš metus, praneša Lietuvos bankas.

  Jaunesnių nei 25-erių metų kredito gavėjų taip pat sumažėjo penktadaliu — nuo 70 tūkstančių iki 58 tūkstančių.

  "Pirmojo pusmečio rezultatai jau leidžia objektyviai įvertinti, kaip rinką paveikė 2016  metų pradžioje sugriežtintos vartojimo kredito teikimo sąlygos ir pačių kredito davėjų atsakingiau vertinamas klientų kreditingumas", — sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento specialistė Aistė Tavorė.

  Tavorė pažymėjo, kad jau galima pastebėti, jog mažėja pradelstų paskolų skaičius, ypač kalbant apie trumpąjį laikotarpį.

  Ne ilgiau kaip du mėnesius pradelstų mokėjimų nuo 2016 metų birželio pabaigos iki 2017 metų birželio pabaigos sumažėjo 14%. Ilgiau kaip du mėnesius vėluojančių grąžinti skolas per metus sumažėjo beveik du kartus. Tiesa, prie to prisidėjo ir nutrauktų sutarčių pardavimas skolų išieškojimo įmonėms.

  Išmokėtų naujų vartojimo kreditų skaičius
  Išmokėtų naujų vartojimo kreditų skaičius

  Pirmąjį šių metų pusmetį vartojimo kredito davėjai (ne kredito įstaigos) ir tarpusavio skolinimo platformos suteikė beveik 225 tūkstančius naujų vartojimo kreditų, kurių bendra suma sudarė 170 milijonų eurų. Palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, kreditų skaičius sumažėjo ketvirtadaliu, bet suma nežymiai išaugo (9,5%). Palyginti su 2015  metais pirmu pusmečiu, suteiktų vartojimo kreditų skaičius sumažėjo beveik du su puse karto, o suma — beveik penktadaliu.

  Per šešis pirmus metų mėnesius suteikta beveik 50 tūkstančių naujų mažųjų (iki 290 eurų) vartojimo kreditų už beveik septynis milijonus eurų. Palyginti su pirmuoju 2016 metų pusmečiu, ir kreditų skaičius, ir suma sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Vidutinė mažųjų vartojimo kredito suma tebėra apie 135 eurus.

  Suteiktų naujų didesnių nei 290 eurų vartojimo kreditų skaičius per pirmąjį šių metų pusmetį išaugo daugiau nei šeštadaliu — iki 72 tūkstančių, o suma ketvirtadaliu — iki 71 milijono eurų. Vidutinė kredito suma per metus ūgtelėjo 8,6% ir sudarė 987 eurus.

  Išmokėtų naujų vartojimo kreditų suma
  Išmokėtų naujų vartojimo kreditų suma

  Susietojo vartojimo kreditų (lizingo) per pusmetį suteikta beveik 100 tūkstančių, dešimtadaliu mažiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį, o suma augo beveik 6% — iki 86 milijonų eurų. Vidutinė šio kredito suma 2017 metų pirmąjį pusmetį siekė 871 eurą ir buvo 16,1% didesnė nei prieš metus.

  Tarpusavio skolinimo platformos
  Tarpusavio skolinimo platformos

  Tarpusavio skolinimo platformos toliau didina paslaugų apimtį. Per pirmąjį šių metų pusmetį suteikta 7,7 milijono eurų, tai yra du kartus daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Birželio pabaigoje beveik 14 tūkstančių investuotojų buvo paskolinę 12,5 milijono eurų. Vidutinė investuota suma sudarė apie 900 eurų, o vidutinė kredito suma siekia apie 2,2 tūkstančio eurų.

  Dar šia tema

  Lietuvos bankas uždarė kredito uniją "Baltija" dėl 2 mln eurų iššvaistymo
  Bankai: būsto paskolų sąlygos nesikeis, o vartojimo kreditų — šiek tiek švelnės
  Pernai lietuviai paėmė mažiau vartojimo kreditų
  Tegai:
  vartojimo kreditai, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos