12:32 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Yra ką pamatyti: parodos Lietuvoje (88)
  38

  Tradiciškai kiekvieną rugsėji 1-ąją Vilniaus universiteto studentai, dėstytojai ir darbuotojai žygiuoja Gedimino prospektu ir taip švenčia naujų mosklo metų pradžią

  VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Šį rugsėjį sostinės Gedimino prospektu jau dvidešimt ketvirtą kartą pražygiuos triukšminga, spalvinga ir išskirtinė studentų, dėstytojų ir kitų Vilniaus universiteto (VU) bendruomenės narių eisena, skelbiama Vilniaus universiteto tinklalapyje.

  Studijų metų pradžios renginiai prasidės fakultetuose, o jau popiet visi Vilniaus universiteto bendruomenės nariai dalyvaus tradicinėje eisenoje.

  Vilniaus universiteto darbuotojų, studentų ir alumnų eisena nuo Lietuvos Respublikos Seimo rūmų į universiteto Didįjį kiemą (Universiteto gatvė 3) prasidės 14:45.

  Kaip viskas prasidėjo

  Per tiek metų eisena tapo neatsiejama rugsėjo 1-osios šventės Vilniuje dalimi. Nuo ko viskas prasidėjo?

  1994 metais tuometinis VU rektorius profesorius Rolandas Pavilionis Sigitui Sunelaičiui, ėjusiam reikalų valdytojo pareigas, pasiūlė surengti visos universiteto bendruomenės eiseną pagrindine miesto gatve.

  "Rektoriui daug tokių idėjų kildavo, aš net nežinau, iš kur jis jas traukdavo. Tiesiog atėjo vieną dieną ir pasakė: "Eikim, parodykim, kad mieste yra universitetas, geriausias ir puikiausias šalyje!" Ir išžygiavom, pradėjom šitą paradą, kuris dabar sėkmingai tęsiasi. Mano nuomone, labai gera tradicija", — pasakoja Sunelaitis.

  Ruošdamasis pirmajai eisenai reikalų valdytojas netgi išmatavo žingsnių kiekį nuo Seimo rūmų iki šventės vietos — kad galėtų sudaryti tikslią programą.

  Tais pačiais metais gimė ne tik eisenos idėja, bet ir kita universiteto tradicija. Iki tol mokslo metų pradžios šventė būdavo rengiama Vilniaus sporto rūmuose, drauge su kitomis Vilniaus mieste įsikūrusiomis aukštosiomis mokyklomis.

  Первое шествие Вильнюсского университета в 1994 году
  Pirmoji Vilniaus universiteto Rugsėjo 1-osios eisena

  "Bet ten ir brangu būdavo, daug pinigų už nuomą reikėdavo mokėti, ir žmonių nelabai daug susirinkdavo. Aš tuomet pasiūliau rektoriui idėją — turime tokį gražų Didįjį kiemą, pamėginkime surengti šventę jame. Jis man iškart liepė paskaičiuoti, kiek žmonių jame tilps. Biesas žino, galvoju, tilps kažkiek! Ir suėjome į tą kiemą", — juokdamasis prisimena Sunelaitis.

  Tačiau šventės metu studentų ir universiteto darbuotojų Didžiajame kieme prisirinko tiek, kad šventei pasibaigus buvo sunku iš jo išeiti.

  Pati eisena, pasak Sunelaičio, net ir praėjus daugeliui metų niekuo nepasikeitė. Pirmus trejus metus eisenoje nedalyvaudavo Kauno fakultetas, tačiau vėliau buvo pakviesta ir jo bendruomenė — kauniečiai iki šiol kiekvieną rugsėjį atvažiuoja į Vilnių.

  Pirmą kartą visa VU bendruomenė nuvažiavo į Kauną 1999 metų spalį, kur nuo Laisvės alėjos triukšmingai nužygiavo iki Muitinės gatvėje įsikūrusio Kauno humanitarinio fakulteto, taip paminėdama jo 35-uosius metus, o 2004 metais šią šventę pakartojo vėl.

  Pasak Sunelaičio, niekada nebuvo sulaukta jokio bendruomenės prieštaravimo, nieko nereikėjo raginti, visi ėjo labai noriai ir būdavo pasiruošę išsiskirti vaizdais ir garsais. Jo manymu, dabartinių pirmakursių entuziazmas niekuo nenusileidžia 1994 metų studijas pradėjusių jaunuolių užsidegimui — tai ir tampa varomąja šios miesto ir universiteto šventės jėga.

  Temos:
  Yra ką pamatyti: parodos Lietuvoje (88)

  Dar šia tema

  Kur stoti: labiausiai studentus vilioja Vilniaus universitetas
  Pasimatysime mes vėl: Vilniaus universitetas TSRS epocha
  Vilniaus universiteto bibliotekoje aptikta XVI amžiaus moneta
  Vilniaus universitetas perspėjo, kad Rusijos žvalgyba renka duomenis
  Tegai:
  eisena, studentai, universitetai, Rugsėjo 1-oji, Vilniaus universitetas, Vilnius

  Svarbiausios temos