04:17 2019 Liepos 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB70.5611
  Kalbantieji šviesoforai, archyvinė nuotrauka

  Vilniaus šviesoforai kalba Mikutavičiaus ir Mikelkevičiūtės balsais

  © Photo: Vilnius / Sauliaus Žiūros
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  188 0 0

  Akcijos "Apsaugok mane" organizatoriai jau aštuonioliktą kartą įgyvendina projektus, skirtus saugiam eismui keliuose, šiais metais Vilniaus gatvėse atsirado kalbantys šviesoforai, kurie prabils žurnalistės Rūtos Mikelkevičiūtės ir dainininko Marijono Mikutavičiaus balsais

  VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Sostinėje pradėjo veikti pirmosios ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje kalbančios perėjos, kuriose pėsčiųjų dėmesį į saugumą kelyje atkreipia žinomi Lietuvos žmonės, pranešė Vilniaus miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

  "Vienas prisilietimas ir šviesoforas prabyla Marijono Mikutavičiaus ar Rūtos Mikelkevičiūtės balsu, įspėdamas, kad per gatvę eiti galima tik degant žaliam šviesoforo signalui", — LRT reportaže apibūdino naujovę žurnalistas.

  Iš viso tokių kalbančių perėjų Vilniuje — keturios. Trys iš jų įrengtos prie mokyklų, viena — miesto centre. Tai unikalus projektas, skirtas visą rugsėjį truksiančiai saugaus eismo akcijai "Apsaugok mane". Pasak perėjos kūrėjo, tokių projektų kitur Europoje nėra.

  Pasak technologiją sukūrusio inžinieriaus Mariaus Riboko, pasaulyje yra sukurta nemažai saugumą kelyje užtikrinančių technologijų, tačiau tokio tipo kalbančių perėjų sprendimo dar neteko sutikti.

  "Yra panašių įrenginių, įspėjančių pėsčiuosius garsiniu signalu, bet tokie sprendimai yra primityvūs ir niekuo neišsiskiriantys. Todėl kai "Lietuvos draudimas" paprašė sukurti Vilniaus miestui kalbančias perėjas, tai priėmėme kaip išskirtinį iššūkį. Džiaugiamės galėdami prisidėti ne tik prie didesnio moksleivių saugumo kelyje į mokyklas, bet ir prie Vilniaus, kaip išmanaus miesto, vystymosi", — sako Marius Ribokas, MB "Eksertus" vadovas.

  Jei ši eksperimentinė iniciatyva pasiteisins, pasak savivaldybės, panašių perėjų gali būti įrengta ir daugiau.

  Iš viso sostinėje įrengtos keturios kalbančios perėjos — trys prie mokyklų (Jono Basanavičiaus progimnazijos Simono Konarskio gatvėje, Žvėryno gimnazijos Sėlių gatvėje, Antakalnio progimnazijos Antakalnio gatvėje) ir viena centre, šalia Pilies ir Barboros Radvilaitės gatvių sankryžos.

  Eismo įvykių, kuriuose nukentėjo nepilnamečiai, šiemet daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Policija sako, visą ateinantį mėnesį, o ypač rugsėjo pirmąją, mokinių saugumui skirsianti ypatingą dėmesį.

  Europos transporto saugos tarybos duomenimis, Lietuva, praėjusiais metais žuvusiųjų keliuose skaičių sumažinusi 22%, pasiekė geriausią rezultatą tarp 32 valstybių, dalyvaujančių Kelių saugumo charakteristikų indekso (PIN) programoje. Taip pat pažymima, kad nuo 2001-ųjų iki 2016-ųjų Lietuva pasiekė geriausią rezultatą, aukų keliuose skaičių sumažindama net 73%.

  Akcija "Apsaugok mane" buvo pradėta 2000 metais Vilniuje. 2001 metais ši iniciatyva buvo išplėsta į dar du šalies didmiesčius — Kauną ir Klaipėdą, vėliau prie akcijos prisijungė didžioji dalis Lietuvos savivaldybių. Nuo 2010 metų "Lietuvos draudimas" kasmet nemokamai apdraudžia visus pėsčiuosius moksleivius šalies keliuose ir gatvėse visą rugsėjo mėnesį.

  Dar šia tema

  Tradicinė Vilniaus universiteto eisena vyks jau 24-ą kartą
  Reikalingą pabraukite: mokyklos privalo pasirinkti prevencines programas
  Kiek kainuoja išleisti vaiką į mokyklą
  Tegai:
  pėsčiųjų perėjos, saugus eismas, Rūta Mikelkevičiūtė, Marijonas Mikutavičius, Vilnius

  Svarbiausios temos