19:12 2020 Lapkričio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  97

  Lietuvos kariuomenė rengia savo pratybas Antrojo pasaulinio karo metu buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje, kur yra masinės žydų kapavietės, praneša laikraštis "The Jewish Chronicle" (Žydų kronikos)

  VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Lietuvos valdžios institucijos dislokavo savo kareivius, dalyvaujančius pratybose, Kauno tvirtovės VII forto rajone Kauno mieste — buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje; būtent ten yra 5 tūkstančių nužudytų žydų kapavietės, kurių giminaičiai atvyksta į fortą pagerbti mirusiųjų atminimą.

  "2009 metais fortas buvo privatizuotas, nepaisant vietinės žydų bendruomenės protestų, kuri šitą žingsnį laikė "didžiule klaida", — cituoja straipsnį InoTV.

  Šiandien fortu užsiima nevyriausybinė organizacija, vadovaujama 38 metų amžiaus " istoriko-mėgėjo" Vladimiro Orlovo. Įėjimas į teritoriją yra mokamas, taip pat ten dažnai rengiamos vaikų vasaros stovyklos, be to, vietą čia galima išsinuomoti savo renginiams.

  Orlovas žurnalistams sakė, kad lėšos, kurių jo organizacija pelnosi iš forto, skiriamos išlaikyti šią vietą kaip istorinį paminklą, pasakojantį lankytojams apie Holokaustą. Tuo pačiu metu organizacijos atstovai nenori pasakoti apie savo pajamų dydį.

  Simono Vyzentalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas mano, kad rengdamos pratybas VII forto rajone, Lietuvos valdžios institucijos rodo neįtikėtiną empatijos stoką. Taip pat jis išreiškė susirūpinimą, kad ten dislokuoti kareiviai gali išniekinti kapavietes, kurios netgi nėra aptvertos.

  Lietuvos užsienio reikalų ministerija kol kas nekomentavo situacijos, pažymi laikraštis.

  Michailas Mjagkovas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Трефилов

  Kaip pranešė Sputnik Lietuva liepos mėnesį ekspertai iš JAV Hartfordo universiteto ir Maurice Judaikos centro išnagrinėjo trijų Kauno fortų teritorijas, tarp kurių buvo ir VII fortas. Tikslių masinių žydų kapaviečių vietų paieškos vyko pasitelkiant kompiuterinį tomografą ir teritorijų fotografavimą iš oro, o taip pat radijo bangomis paremtą technologiją, leidžiančią gauti išsamesnius duomenis.

  Prieš karą Kaune gyveno maždaug 40 tūkstančių žydų. Per šešias savaites, nacių kariams įžengus į Lietuvos teritoriją, buvo nužudyta 10 tūkstančių žydų — vyrų, moterų ir vaikų. Rugpjūčio pabaigoje visi likusieji prievarta buvo apgyvendinti Kauno gete. Per dešimt savaičių 3 tūkstančiai žydų buvo nužudyti.

  1943 metų birželį geto vietoje sukurta koncentracijos stovykla, kur rudenį atvežė žydus iš visų netoli esančių getų. Masinis kalinių sunaikinimas koncentracijos stovykloje tęsėsi iki 1944 metų rugpjūčio 1 dienos, kai į Kauną  įžengė Raudonoji Armija.
  Iš visų Kauno žydų gyventojų liko gyvi šiek tiek daugiau nei 2 tūkstančiai žmonių.

  Dar šia tema

  Užsieniečiai fotografuoja žydų kapines Kaune
  Kauno žydų žudynės "Lietuvos partizanų" rankomis
  Metų pabaigoje pasirodys knyga apie Holokausto Lietuvoje vykdytojus
  Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms
  Tegai:
  masinės žydų kapavietės, koncentracijos stovykla, karinės pratybos, kariai, Lietuva

  Svarbiausios temos