08:55 2021 Sausio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  67

  Per aštuonerius šių metų mėnesius išvykimą iš Lietuvos uždeklaravo daugiau žmonių nei per visus 2016 metus

  VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Išvykimo iš Lietuvos deklaracijų šiemet jau pateikta daugiau nei per visus 2016 metus, tačiau tai lemti galėjo ne išaugusi emigracija, o su gyvenamosios vietos deklaravimu susiję pakeitimai, praneša Registrų centras.

  Registrų centro duomenimis, per pirmuosius aštuonis šių metų mėnesius pateikta beveik dvigubai daugiau išvykimo iš Lietuvos deklaracijų nei per tą patį laikotarpį pernai. Vien per šių metų sausį-rugpjūtį iš viso gauti 57 285 pranešimai apie išvykimą iš šalies. Palyginimui, per visus 2016-uosius metus buvo pateiktos 46 134 išvykimo deklaracijos.

  Išvyksta jaunimas

  Daugiau nei pusė šiemet deklaravusiųjų išvykimą — 18-35 metų amžiaus žmonės. Toks išvykusiųjų amžius nurodomas 31 741 deklaracijoje. Tuo metu grupuojant išvykusiuosius pagal lytį, matomas nedidelis skirtumas — vyrai per šiuos metus pateikė 29 185, moterys — 28 100 deklaracijų. Populiariausias išvykstančiųjų pasirinkimas išlieka Jungtinė Karalystė, kuri nurodoma 27 300 šiemet pateiktuose pranešimuose.

  Lietuvių skaičius šalyje mažėja, užsieniečių — auga >>

  Tiesa, tokie skaičiai nebūtinai reiškia išaugusias emigracijos apimtis. Suaktyvėjusį išvykimo deklaravimą galėjo lemti ir įvairūs teisės aktų pakeitimai, kuriais siekiama vykdyti tikslesnę ir efektyvesnę gyvenamosios vietos apskaitą.

  Įstatymų pakeitimai nulėmė padidėjusį deklaracijų skaičių

  Vienas iš jų — pasikeitęs privalomųjų įmokų skaičiavimas. Nuo šių metų "Sodra" privalomojo sveikatos draudimo įmokas apskaičiuoja remdamasi tik Gyventojų registro duomenimis, tad jei asmuo nėra nurodęs, kad yra išvykęs iš Lietuvos, jam ši įmoka kaupiasi netgi gyvenant svetur. Privalomųjų įmokų skaičiavimas nutraukiamas tik deklaravus išvykimą, todėl šią prievolę šiemet atlikti suskubo nemažai užsienyje jau kurį laiką gyvenusių asmenų. Tą iš dalies pagrindžia ir Registrų centro turimi duomenys — 11 461 šiemet gautų deklaracijų pateikta Lietuvos Respublikos konsulinėse įstaigose užsienio šalyse.

  Pirkėjas parduotuvėje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Paskatinti gyventojus aktyviau deklaruoti gyvenamąją vietą galėjo ir Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pataisos. Jose numatyta, kad visi asmenys, šiuo metu nedeklaravę gyvenamosios vietos, turi tai padaryti iki 2018 metų. Šiuo metu į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Lietuvoje yra įtraukta apie 70 tūkstančių asmenų, kai dar šių metų pradžioje tokių buvo 82 tūkstančių.

  Registrų centras primena, jog Lietuvos gyventojai, pakeitę gyvenamąją vietą, arba asmenys, atvykę ar sugrįžę gyventi į Lietuvą, privalo deklaruoti gyvenamąją vietą per 15 darbo dienų. Tuo metu išvykstant gyventi į užsienį, išvykimo deklaracijoje nurodyti valstybę, į kurią išvykstama, reikia ne anksčiau kaip per 7 darbo dienas iki išvykimo.

  Dar šia tema

  Seimo narys: migrantai turi žinoti, ką Lietuva jiems pasiūlys
  Dvigubos pilietybės klausimas: Seimo nariai siūlo įkurti Lietuvio pasą
  Seimas: dėl dvigubos pilietybės išimčių kreipiamės į Konstitucinį Teismą
  Pasaulio lietuvių bendruomenė iniciavo diskusiją dėl dvigubos pilietybės
  Tegai:
  deklaravimas, gyvenamojo vieta, emigracijos problema, emigracija, Registrų centras

  Svarbiausios temos