04:49 2020 Spalio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)
  84

  Vilniaus savivaldybė išmontavo žydų paminklus iš įvairių sostinės objektų ir dabar grąžina juos į kapinių teritoriją

  VILNIUS, spalio 13 — Sputnik. Visi paminklinių akmenų fragmentai iš sunaikintų istorinių Olandų ir Šnipiškių žydų kapinių, kurie sovietmečiu buvo naudoti sostinės objektų statyboms, šią savaitę grįžta į kapinių teritoriją, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

  Daugiau nei tūkstantis tonų paminklinių akmenų buvo išmontuoti iš įvairių sostinės objektų ir dabar išvežami į į Olandų kapinių teritoriją.

  Фрагменты памятных камней с разрушенных еврейских кладбищ
  Paminklinių akmenų iš istorinių žydų kapinių fragmentai

  Visi paminklų fragmentai bus ištirti, įvertinti ir pagal rengiamus projektus atguls į jiems skirtas atminimo vietas — senąsias žydų kapines Olandų gatvėje ir prie Sporto rūmų.

  Architektė Viktorija Sideraitė Alon pabrėžė, kad sutvarkius Užupio kapines ir grąžinus joms seniai užtarnautą pagarbą, jos galėtų tapti unikaliu traukos tašku, viena lankomiausių vietų, svarbių ne tik atvykstantiems svečiams, bet ir sostinės gyventojams.

  "Nepaprastai gražioje gamtos aplinkoje sukūrus menišką stiprų atminties įamžinimo simbolį, kuris paverstų Užupio kapinių teritoriją emocijas sužadinančia kultūrine erdve, o kartu giliu ir prasmingu būdu primintų visai netolimą šalies istoriją, kuria verta didžiuotis", — pasakė Sideraitė Alon.

  Antkapiai kaip statybinė medžiaga

  Užupio kapinės veikė nuo 1830 iki 1963-ųjų, jose  buvo laidojami XIX amžiaus pabaigoje — XX amžiaus pradžioje Vilniuje  gyvenę miestelėnai žydai.

  Dalis kapų 1961-1963 metais buvo sunakinta, ir tik kai kurių kultūros veikėjų, rašytojų ir kitų svarbių asmenų palaikai buvo perlaidoti į naująsias Sudervės kapines.

  Iš ten stovėjusių paminklinių antkapių buvo sumūryti laiptai į Tauro kalną, į Vingio parką ir į Klinikų ligoninę, daugelyje kitų vietų buvo galima rasti akmenų su žydiškais užrašais.

  1990 metais laiptai į Tauro kalną ir daugelis kitų statinių buvo išardyti, o 1992-aisiais architektas Jaunutis Makariūnas Užupyje iš memorialinių akmenų pastatė paminklą.

  Daugelis vietų, kuriose užfiksuoti iš žydiškų antkapinių paminklų fragmentų pastatyti objektai, jau sutvarkytos — paminkliniai akmenys demontuoti, o tose vietose, kuriose objektų išardyti neįmanoma, savivaldybė, pasitarusi su žydu bendruomene, paženklino informacinėmis lentomis.

  Pernai Olandų gatvėje esančios kapinės buvo paskelbtos valstybės saugomu kultūros paveldo objektu.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)

  Dar šia tema

  Užsieniečiai fotografuoja žydų kapines Kaune
  Prezidentė padėjo akmenį ant žydų — Holokausto aukų kapų
  Mix: senovės žydų kultūra pasitelkiant šiuolaikines technologijas
  Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
  Žydų gelbėtojai bus įamžinti Vilniaus senamiestyje
  Tegai:
  žydų kapinės, žydai, paminklas, Vilnius

  Svarbiausios temos