01:32 2021 Gegužės 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.2170
 • RUB89.9947
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (49)
  265

  Biržų rajono savivaldybės valdžia savo iniciatyva pastatė prie tarybinės armijos karių kapaviečių lenteles, kuriose nurodoma, kad užrašai ant paminklų neatitinka istorinės tiesos

  VILNIUS, saplio 21 — Sputnik. Biržų rajono savivaldybė savo iniciatyva šalia paminklų Tarybų Sąjungos kariams pastatė lenteles, kurios nurodo, kad užrašai ant paminklų neatitinka istorinės tiesos, praneša RIA Novosti su nuoroda į dienraštį "Lietuvos žinios".

  "Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta (kultūros paveldo objektas). Sovietinio laikotarpio ideologizuoti užrašai neatitinka istorinės tiesos", — skelbia kiekviena lentelė.

  Dienraščio straipsnyje rašoma, kad kelis metus Biržų rajono savivaldybė susirašinėjo su valstybės institucijomis, kurių klausė, kaip galima pakeisti situaciją su paminklais Tarybų Sąjungos kariams, kurie visuomenei pristatomi kaip Lietuvos išvaduotojai. Negavusi tikslaus atsakymo savivaldybės valdžia nusprendė veikti savarankiškai ir pastatė "priešingas ideologijai" lenteles.

  "Jaučiamės prisidėję prie istorinės tiesos atspindėjimo ir manome padarę gerai. Tačiau nenustebsime, jei mūsų pastangos bus įvertintos kaip savivalė ir, galbūt, už tai dar gausime per kepurę", — "Lietuvos žinioms" prisipažino Biržų rajono savivaldybės paveldosaugininkas Dalius Mikelionis.

  Tokia idėja gimė praėjusios kadencijos merei Irutei Varzienei. Anot Mikelionio, būtent Varzienė pirmoji pradėjo susirašinėti su valstybės institucijomis ir klausė "ką daryti".

  Mikelionio teigimu, iš pradžių savivaldybė kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, kuris nuorodė klausti Kultūros ministerijos, o ji savo ruožtu nukreipė į Užsienio reikalų ministeriją.

  "<…> O diplomatinės žinybos atstovai paaiškino, kad nieko negalima daryti, reikia laukti tarpvalstybinio susitarimo. Ir taip susirašinėjome ne vieną kartą", — sakė "Vakarų žinioms" Mikelionis.

  Todėl savivaldybė ir nusprendė imtis savarankiškų priemonių. Lentelių gamyba Biržų rajono biudžetui atsiėjo 16 eurų.

  Kultūros paveldo departamento direktorius Audrius Skaistys dienraščiui sakė, "svarbu, kad tokia lentelė nedominuotų, neužgožtų paminklo".  Tačiau pabrėžė, kad tokios lentelės kadaise stovėjo ir prie Vilniaus Žaliojo tilto skulptūrų, bei buvo užrašytos keliomis kalbomis.

  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė tikisi, kad birželiečių iniciatyvą perims ir kitos savivaldybės.

  Lietuvos Tarybų Sąjungos laikų paminklai

  Lietuvoje dažnai kyla diskusijos dėl tarybinių laikų paminklų. Didelį rezonansą sukėlė istorija su Šiaulių valdžios planais perkelti Tarybų Sąjungos karių paminklus iš centrinės miesto aikštės.

  Šiauliuose centrinėje aištėje stovi paminklas 53 tarybiniams kariams-išvaduotojams, tarp jų trys Tarybų Sąjungos herojai, kurie žuvo 1944 metais, išvaduojant miestą nuo fašistų. Karinis paminklas yra Lietuvos kultūros paveldo objektas.

  Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Евгения Новоженина

  Šių metų gegužę Rusijos ambasada Lietuvoje išplatino pranešimą, kuriame pakomentavo Šiaulių savivaldybės planus atlikti aikštės, kur stovi paminklas tarybiniams kariams, rekonstrukciją.

  Anot jos, egzistuoja trys šios problemos sprendimai: nerekonstruoti aikštės dalies, kur yra kapai; atlikti archeologinius darbus ir pernešti  karių kapus. Šiuo atveju bus sprendžiamas klausimas ir dėl paminklo perkėlimo. Trečias variantas — rekonstrukcija su visų paminklų ir kapų perkėlimu.

  Ambasada pabrėžia, kad "Rusija pasiruošusi skirti lėšas šio memorialo remontui, tačiau su sąlyga, kad jo išvaizda liks nepakitusi".

  Palangos meras  Šarūnas Vaitkus anksčiau teigė, kad tarybinių karių kapų perkėlimo klausimu Seimas turėtų priimti atskirą įstatymą. Jis taip paskelbė, atsakydamas į parlamentaro Kęstučio Masiulio kreipimasį perkelti iš Palangos centrinės Vytauto gatvės tarybinės armijos karių kapus ir obeliską.

  Palangoje palaidota 106 karių, žuvusių 1944 metais. Šis kapas ir paminklas įrašytas į Lietuvos kultūros paveldo registrą.

  2015 metais nuo Žaliojo tilto Vilniuje buvo nuimtos tarybinių laikų skulptūros dėl jų avarinės būklės. Keturios skulptūros — "Mokslo jaunimas", "Žemės ūkis", "Taikos sargyboje", ir "Pramonė ir statyba", — stovėjo ant Žaliojo tilto per Nerį Vilniaus centre daugiau nei 60 metų.

  Vėliau miesto valdžia paskelbė, kad šios skulptūros niekada nebegrįš į seną vietą. Tuometinis Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis teigė, kad šios skulptūros gali būti panaudotos propagandos tikslams.

  Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai
  © Sputnik
  Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai
  Temos:
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (49)

  Dar šia tema

  Rusijos URM: tikimės principingo SS veteranų eisenos Rygoje vertinimo
  Lenkijoje planuojama nugriauti apie 500 sovietų laikų paminklų
  Zacharova pasmerkė planus demontuoti paminklus sovietų kariams Lenkijoje
  Tegai:
  idealogija, sovietų karių kapai, paminklas, Sovietų Sąjunga, Biržai

  Svarbiausios temos