12:07 2019 Liepos 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  24521

  Daug diskusių visuomenėje sukėlusios rašytojos Rūtos Vanagaitės abejonės partizano Adolfo Ramanausko-Vanago herojizmu šiuo metu kelia Vanago duktės pasipiktinimą ir ji žada tartis su teisininkais dėl šmeižto

  VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Adolfo Ramanausko-Vanago duktė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė LRT televizijos laidoje "Savaitė" pareiškė, kad rašytojos Rūtos Vanagaitės kaltinimus laiko sąmoningu šmeižtu, o ne paklydimu ir nesusivokimu dokumentuose. Ramanauskaitė-Skokauskienė, praėjusio Seimo kadencijos narė, svarsto galimybę tartis su teisininkais dėl Vanagaitės paskleisto viešumoje melo.

  Su partizano dukra kalbėjo žurnalistė Nemira Pumprickaitė.

  Paklausta, kaip ji sureagavo į viešumoje pasirodžiusią informaciją apie savo tėvą, Ramanauskaitė-Skokauskienė atsakė, kad tai ne kas kita kaip "nužudyto už Lietuvos laisvę žmogaus niekinimas". Ji teigia, kad pasipiktino ne dėl to, kad buvo išniekintas jos tėvo vardas, o pirmiausia dėl to, kad tai žmogus, vadovavęs partizanų judėjimui, partizanų karui, ir buvo neeilinis, o aukščiausias vadovas.

  "O ta šmeižikė, kuri juodino, neabejoju, kad turėtų žinoti, kad Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija yra mūsų valstybės teisės aktas. Signatarai, pasirašę šitą deklaraciją, yra mūsų nepriklausomybės signatarai. Imantis tokių juodinimų, tokių šmeižtų, tiesiog sąmoningai skleidžiant tokią informaciją, kad sumenkintų žmogų, pažemintų jo garbę, orumą, taip tiesiog pakenkiama ne jam vienam, bet visai mūsų valstybei, mūsų valstybės pamatams, nes valstybės pamatus kūrė tie žmonės", — aistringai sakė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

  Moteris teigė, kad skaitė tėvo kankinimo aktą ne vieną kartą ir kaskart nepakraupus skaityti jo neįmanoma. Anot jos, aktas tikrai patvirtina, kad pats sau tokių sužalojimų žmogus negalėtų padaryti. Tačiau ne tik tas aktas turėtų, anot Ramanauskaitės-Skokauskienės, įrodyti, kad tėvas buvo žiauriai nukankintas už Lietuvos laisvę, bet dar yra ir 1993 metais liepos 6 dieną išduotad kompleksinės teismo medicininės fizikinės techninės ekspertizės aktas. Šiame dokumente aiškiai pasakyta, kad Ramanauskas-Vanagas visumos tokių sužalojimų, kurie jam buvo padaryti, pats negalėjo atlikti.

  "Tai yra konkreti byla, aprašoma trečiame tome nuo 66 iki 71 puslapio", — pabrėžė Vanago duktė.

  Būtent todėl moteris įsitikinusi, kad Vanagatė negalėjo nežinoti visų aplinkybių, tai nebuvo paklydimas arba nesusivokimas dokumentuose.

  "Aš galvoju, kad sąmoningas. Nes žmogaus nėra, jam pripažinti visi nepriklausomoje Lietuvoje turėti aukščiausi apdovanojimai, jam grąžintas karinis laipsnis, visa, kas erzino mūsų valstybės priešus, ir dabar erzina. Todėl reikia žeminti, pažeminti žmogaus garbę ir orumą. Jo dabar nėra, tai kodėl gi ne?…" — piktinosi Ramanauskaitė-Skokauskienė.

  Todėl kaip Ramanausko-Vanago palikuonė moteris svarsto kreiptis į teisininkus ir apginti tėvo vardą. Anot jos, yra daug įrodymų, kad "Ramanauską-Vanagą buvo siekiama sulaikyti ne vien dėl narystės partizaniniame judėjime, bet kaip ir okupuotos valstybės politinės valdžios — Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininką".

  "Pažymėta tai, kad po Ramanausko-Vanago ir jo žmonos Birutės Mažeikaitės sulaikymo proceso vadovybei buvo raportuota, jog su Ramanausko-Vanago sulaikymu baigta lietuvių nacionalistinių vadeivų likvidacija", — patvirtina savo žodžius moteris.

  Vanago dukra pokalbio pabaigoje pabrėžė, kad taip elgtis negalima.

  Spalio 26 dieną visuomenėje pasklido informacija, kad rašytoja Rūta Vanagaitė suabejojoe partizano Ramanausko — Vanago dydviriškumu. Anot jos, Vangas pasirašė susitarimą su NKVd ir todėl negali būti laikomas Lietuvos didvyriu.

  Adolfas Ramanauskas-Vanagas nuo 1947 metų vadovavo Dainavos apygardai, 1948 metais išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. 1997-aisiais Ramanauskui-Vanagui suteiktas kario savanorio statusas. Prezidento dekretu 1998-aisiais jam suteiktas dimisijos brigados generolo laipsnis, 1999-aisiais — 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinas.

  Tegai:
  partizanas, istorija, Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Rūta Vanagaite, Adolfas Ramanauskas-Vanagas

  Svarbiausios temos