02:11 2018 Balandžio 20
Vilnius+ 7°C
Tiesioginis eteris
  Gedimino kalnas, archyvinė nuotrauka

  Kultūros viceministras: pavojaus Gedimino kalno stabilumui nėra

  © Photo: Lietuvos Respublikos Vyriausybė
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Gedimino kalno nuošliauža (42)
  14 0 0

  Naujausia didelė nuošliauža rytiniame Gedimino kalno šlaite susiformavo šeštadienio rytą, buvo priimtas galutinis sprendimas uždaryti jį lankytojams

  VILNIUS, lapkričio 7 — Sputnik. Šiuo metu didesnio pavojaus Gedimino kalnui nėra, sakė Kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius interviu LRT Radijui.

  Pasak Renaldo Augustinavičiaus, šeštadienį nuslinko 20-ame amžiuje supiltas gruntas, todėl dabar bus siekiama sutvirtinti pagrindinio tako dangą.

  "Pavojaus kalno stabilumui, pačiam stuomeniui nėra. Bet tai nereiškia, kad to nubrozdinimo nereikia tvarkyti. Pagrindinis tikslas šiandien yra sutvarkyti pagrindinio tako dangą, kad galėtų technika judėti į viršų. Ji reikalinga tvarkant kunigaikščių rūmus, taip pat Gedimino kalno aikštelėje įrengiant stoginę, kuri skirta sulaikyti vandenį, kad jis nesiskverbtų į kalno gilumą. Ir reikia šiek tiek nuplaniruoti, palikti tam tikras dalis, kad toliau ta nuošliauža neplistų", — sako viceministras.

  Šiandien ministras pirmininkas Saulius Skvernelis LRT sakė, kad Gedimino kalno būklė stebima nuolat, esminiai pirmieji sutvirtinimo darbai jau padaryti. Sauliaus Skvernelio teigimu, pinigų kalnui yra skirta, tad jeigu specialistai pasakys, kad dar šį sezoną, iki žiemos, dar kažko reikia, tai nedelsiant bus padaryta.

  Naujausia didelė nuošliauža rytiniame Gedimino kalno šlaite susiformavo šeštadienio rytą. Nuslinkus velėnai, atsidengė pagrindinio tako poliai, o dalis jo įgriuvo. Pasak viceministro, nuošliaužos didina kalno tvarkymo išlaidas.

  Šeštadienį buvo priimtas galutinis sprendimas uždaryti lankytojams Gedimino kalną. Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) direktorė Birutė Kulnytė LRT.lt teigė, kad pilies darbuotojai nebus atleisti ir jiems bus rasti kiti darbai.

  Vilniaus miesto savivaldybė dėl kalno būklės yra paskelbusi ekstremalią situaciją.

  Kultūros ministerija žada iki kitų metų vasaros pristatyti, kaip kalnas bus tvarkomas ir kiek tai gali kainuoti. Vyriausybė šią vasarą skyrė 3 milijonus eurų Gedimino kalnui tvarkyti. Anot Augustinavičiaus, kitąmet tam turėtų būti skirta dar iki 6 milijonų eurų.

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina vyriausybę peržiūrėti Gedimino kalno tvarkymo planus, atsižvelgiant į gausius kritulius.

  Spalio 29-osios rytą Gedimino kalno rytinio šlaito papėdės nuošliauža po naktinio merkiančio lietaus įtrūko, pasislinko žemyn ir atsirėmė į specialiai suformuotą grunto atramą, tada pranešė muziejaus atstovai.

  Griuvimo istorija

  Valstybės simbolio — Gedimino kalno — būkle ypač susirūpinta, kai pernai vasarį nuo jo nuslydo didelė nuošliauža.

  Nacionalinio muziejaus teigimu, įgriuvos, medžių išvartos, paviršinio sluoksnio nuošliaužos Gedimino kalno šlaituose pastaraisiais dešimtmečiais atsirasdavo periodiškai. Tam įtakos turi ir intensyvus eismas Vrublevskio bei Arsenalo gatvėse, keltuvas, statybos prie kalno, dėl kurių nukasama šlaitų dalis. Šie veiksniai paskatino susidaryti įgriuvas Antrojo pasaulinio karo metais iškastų ir atmestinai užpiltų tunelių vietoje, pakeitė hidrologinę situaciją.

  Dėl sudėtingos Gedimino kalvos, kuri yra beveik 40 metrų aukščio, geologinės struktūros ir stačių šlaitų praeityje būta ir katastrofiškų grunto nuošliaužų. Viena iš jų, istorinių šaltinių liudijimu, — Gedimino kalno nuošliauža 1396 metais, kuri nuslinko nuo kalno vakarinio šlaito ir sugriovė Vilniaus vaivados Montvydo rūmus bei nusinešė net 15 žmonių gyvybes. Šiam šlaitui sutvirtinti XVI amžiuje buvo įrengta atraminė siena.

  Temos:
  Gedimino kalno nuošliauža (42)

  Dar šia tema

  Dėl naujų nuošliaužų Gedimino kalnas uždarytas lankytojams
  Po lietaus Gedimino kalne susidarusi paviršinė nuošliauža pasislinko žemyn
  Gedimino kalne susidarė paviršinė nuošliauža
  Tegai:
  Gedimino kalnas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos