02:36 2018 Vasario 24
Vilnius-15°C
Tiesioginis eteris
  Rūta Vanagaitė, archyvinė nuotrauka

  Prokuratūra: Vanagaitės pasisakymai nėra nusikalstama veikla

  © Photo: facebook / Ruta Vanagaite
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  3810

  Prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl rašytojos Vanagaitės pasisakymų apie partizaną Ramanauską-Vanagą, nes negalima pažeisti garbės ir orumo mirusio žmogaus

  VILNIUS, lapkričio 10 — Sputnik. Įvertinus surinktus duomenis ir išnagrinėjus viešoje erdvėje skelbtą informaciją Generalinėje prokuratūroje priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rūtos Vanagaitės viešų pasisakymų apie Lietuvos partizaną Adolfą Ramanauską-Vanagą, rašoma prokuratūros pranešime spaudai.

  Generalinėje prokuratūroje buvo nagrinėjami kelių organizacijų pateikti prašymai pradėti ikiteisminį tyrimą Vanagaitės atžvilgiu dėl partizano Ramanausko-Vanago galimo šmeižimo ir mirusio atminimo paniekinimo.

  Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu Vanagaitės viešoje erdvėje skelbti pasisakymai buvo vertinti šmeižimo, taip pat mirusio asmens atminimo paniekinimo aspektu. Straipsniuose pateikti duomenys istorine prasme nebuvo vertinami.

  "Rūtos Vanagaitės paskelbti teiginiai sukėlė tikrai didelę visuomenės reakciją ir nepasitenkinimą, todėl jie galėtų būti vertinami etikos, moralės bei kitais aspektais, tačiau vadovaujantis Baudžiamojo kodekso reikalavimais, tokie pasisakymai negali būti pripažinti nusikalstama veika", — teigia prokuroras Darius Čaplikas.  

  Nutarime, kuriuo atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą, konstatuojama, kad šmeižimas yra gyvo asmens orumo ar garbės žeminimas. Tuo tarpu mirusiojo atminimo niekinimas kaip nusikalstama veika pagal Baudžiamąjį kodeksą gali būti vertinamas tik tuomet, kai nustatoma, kad kaltininkas veikė tiesiogine tyčia, tai yra suvokė, jog skleidžia apie mirusį melagingus prasimanymus ir kad tai gali nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą mirusiojo atminimui bei tokių melagingų teiginių skelbimu siekė būtent tokios žmonių reakcijos.

  Šiuo konkrečiu atveju įvertinus Vanagaitės pasisakymų šia tema visumą pripažinta, jog duomenų, kurie leistų įrodyti, kad asmuo veikė tiesiogine tyčia, nėra.

  Priimant nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą buvo atsižvelgta ir į Europos Žmogaus Teisių Teisme formuojamą praktiką.

  Spalio 26 dieną visuomenėje pasklido informacija, kad rašytoja Rūta Vanagaitė suabejojoe partizano Ramanausko — Vanago dydviriškumu. Anot jos, Vangas pasirašė susitarimą su NKVd ir todėl negali būti laikomas Lietuvos didvyriu.

  Adolfas Ramanauskas-Vanagas nuo 1947 metų vadovavo Dainavos apygardai, 1948 metais išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. 1997-aisiais Ramanauskui-Vanagui suteiktas kario savanorio statusas. Prezidento dekretu 1998-aisiais jam suteiktas dimisijos brigados generolo laipsnis, 1999-aisiais — 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinas.

  Dar šia tema

  Europos žydų kongresas smerkia išpuolius prieš Vanagaitę
  Konservatoriai siūlo 2019-osius sklebti Žydų metais dėl Vanagaitės pasisakymų
  Vanagaitės humanizmas: lietuviai turi žinoti apie nacių nusikaltimus
  Tegai:
  šmeižimas, Generalinė prokuratūra, Rūta Vanagaite, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos