10:44 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  29

  Aplinkos ministerija įtaria, kad įmonė, kuri turi pašalinti Belmonto užtvankos avarinę grėsmę užsiima neteisėtos statybos darbais

  VILNIUS, lapkričio 13 — Sputnik. Pastaruoju metu Belmonto užtvankoje pradėti darbai laikytini ne šios užtvankos avarinės grėsmės pašalinimo, o statybos darbais, skelbia Aplinkos ministerija savo pranešime spaudai.

  Aplinkos ministerijos atstovai laikosi nuomonės, kad bet kokios užtvankos ant Vilnios pažeidžia upės vientisumą, todėl Belmonto užtvanka turi būti išardyta. Tačiau  Vilniaus miesto savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimu Belmonto statinių kompleksas, įskaitant ir užtvanką, šių metų vasarą įregistruotas Nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių registre.

  Todėl Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų planai pasinaudoti ES parama Belmonto užtvankai išardyti neteko galios. Nuo šiol užtvanka negali būti išardyta, nes yra kultūros paveldo dalis.

  Tačiau Belmonto užtvanka šių metų pradžioje pradėjo griūti ir dabar kelia pavojų aplinkai ir žmonių saugumui.

  Spalio pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį su darbų vykdytoju dėl Belmonto užtvankos remonto. Aplinkos ministerijos požiūriu, savivaldybės skelbtą konkursą laimėjęs rangovas neatitinka Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo reikalavimų kultūros paveldo statinio statybos rangovui. Jo kvalifikacijos atestatas nesuteikia teisės atlikti statybos darbus hidrotechnikos ir kultūros paveldo statiniuose. 

  Šiuo metu Aplinkos ministerija prašo, kad susiklosčiusią situaciją įvertintų už valstybinę statybos priežiūrą atsakinga Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ir kad būtų imtasi atitinkamų veiksmų.

  Vilnia įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių sąrašą. Jame esančių upių atkarpose užtvankas statyti draudžiama. Dėl Belmonto ir Rokantiškių užtvankų Vilnios vientisumas yra pažeistas. Efektyvios žuvų ir kitų vandens organizmų migracijos neužtikrina net ir žuvitakiai, todėl tik dalis žuvų migruoja sėkmingai. Belmonto užtvanka daug metų buvo ūkiškai nenaudojama ir savivaldybės neprižiūrima, todėl ir pradėjo griūti.

  Aplinkos ministerija teigia, kad tyrimai rodo, jos užtvankų būklė praėjus 50 metų nuo jų statybos pradeda labai blogėti, o po 100 metų jos jau taip susidėvi, kad ima kelti grėsmę žmonėms ir aplinkai. Belmonto užtvanka perstatyta apie praeito amžiaus šeštąjį dešimtmetį buvusios senosios užtvankos, sugriautos per karą, vietoje. Ji šių metų pradžioje pradėjo griūti dėl laiku neatliktų remonto darbų. 

  Europos Sąjungoje, JAV ir kitose šalyse per pastaruosius tris dešimtmečius išmontuota jau keli tūkstančiai užtvankų.

  Dar šia tema

  Akcijos "Garažiukas" metu aplinkosaugininkai aptiko nemažai pažeidimų
  Beveik 6000 lydekų paleista į didžiausią Šiaulių apskrities ežerą
  Panevėžyje ant kelio išsilijo aplinką teršiantys naftos produktai
  Tegai:
  užtvanka, neteisėtas statinys, Aplinkos ministerija, Belmontas, Vilnius

  Svarbiausios temos