08:53 2018 Kovo 19
Vilnius-9°C
Tiesioginis eteris
  Seimas, archyvinė nuotrauka

  Seimas gali pritarti projektui dėl Ramanausko-Vanago metų

  © Sputnik/ Alexander Lipovets
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  3510

  Lietuvos Seimas ketina 2018 paskelbti Ramanausko-Vanago metais, kad paminėtų Lietuvos ginkluotąjį pasipriešinimą sovietų ”okupacijai” ir pagerbtų šią istorinę asmenybę

  VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Seimas ketina pritarti projektui dėl 2018-ųjų paskelbimo "miško brolio" Adolfo Ramanausko-Vanago metais, praneša LRT.

  Antradienį tam buvo pritarta po svarstymo, dar liko vienas balsavimas. 2018-uosius paskelbiant Ramanausko-Vanago metais siekiama paminėti Lietuvos ginkluotąjį pasipriešinimą sovietų "okupacijai" ir pagerbti šią istorinę asmenybę.

  Seimo nutarime vyriausybės prašoma kitąmet skirti lėšų gyventojų genocido ir rezidencijos tyrimo centrui — Ramanausko-Vanago galimos palaidojimo vietos archyviniams, archeologiniams ir ekspertiniams tyrimams.

  Vanagaitė prieš abejotiną heroizmą

  Spalio pabaigoje knygos apie žydų genocidą Lietuvoje 1941 metais "Mūsiškiai" autorė Rūta Vanagaitė pareiškia apie savo ketinimą kreiptis į Seimo Valstybės istorinės atminties komisiją ir perduoti tam "tikros informacijos apie Adolfą Ramanauską-Vanagą". Anot jos, Vangas pasirašė susitarimą su NKVD, išdavė savo bendražygius, ir todėl negali būti laikomas Lietuvos didvyriu. Taip pat ji pabrėžė, kad Simono Wiesentalio centro Jeruzalės filialo vadovas Efraimas Zurofas turi faktų, kad Vanagas dalyvavo baudžiamosiose operacijose prieš žydų populiaciją.

  Vanagaitės žodžiai sulaukė griežtos kritikos iš politikų, žurnalistų ir visuomenės veikėjų. Kitą dieną po jos interviu leidykla "Alma littera" nutraukė bendradarbiavimą su Vanagaite ir išėmė visas jos knygas iš prekybos.

  Europos žydų kongresas (EJC), savo ruožtu, pasmerkė prasidėjusią Lietuvoje išpuolių prieš rašytoją Rūtą Vanagaitę kampaniją.

  "Neįmanoma, kad 2017 metais knygos, kuriose išreikštos kam nors nepageidaujamos nuomonės, ne gali būti išleistos dėl grynai politinių priežasčių. Tai primena tolimiausius tamsius laikus", — pareiškė EJC prezidentas Moshe Kantor.

  Kongresas paragino Lietuvos Vyriausybę ir politinį elitą "rimtai išnagrinėti lietuvių vaidmenį nacių okupacijos metu, sustabdyti šlovinimą tų, kurie bendradarbiavo su naciais ir aktyviai dalyvavo Lietuvos žydų žudyme".

  Tačiau Lapkričio 3 dieną socialiniame tinkle "Facebook" rašytoja paskelbė nenorėjusi skandalo ir pripažino kad klydo.

  "Tikrai jų nežinojau: nei apie partizanų vado santykius su KGB ir jo motyvus, nei apie siaubingus ir ilgus jo kankinimus. Šiandien aš atvirai pripažįstu, kad mano išsakyta nuomonė dėl to, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga, paremta bylose užfiksuotu melu, stengiantis paslėpti kankinimų pėdsakus. Labai gailiuosi dėl savo skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje", — rašo ji.

  Vanagaitės žodžiais taip pat susirūpino generalinė prokuratūra. Buvo nagrinėjami kelių organizacijų pateikti prašymai pradėti ikiteisminį tyrimą Vanagaitės atžvilgiu dėl partizano Ramanausko-Vanago galimo šmeižimo ir mirusio atminimo paniekinimo. Bet prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl rašytojos Vanagaitės pasisakymų apie partizaną Ramanauską-Vanagą, nes turėjo nepakankamai įrodymų.

  Adolfas Ramanauskas-Vanagas nuo 1947 metų vadovavo Dainavos apygardai, 1948 metais išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. 1997-aisiais Ramanauskui-Vanagui suteiktas kario savanorio statusas. Prezidento dekretu 1998-aisiais jam suteiktas dimisijos brigados generolo laipsnis, 1999-aisiais — 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinas.

  Dar šia tema

  Vanagaitei brangai atsiėjo Ramanausko-Vanago diskreditavimas
  Tegai:
  Seimas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos