02:51 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  71

  Nuo lapkričio pradžios Lietuvoje įsigaliojo slaptas vaistinių tikrinimas ir visuomenėje kilo pasipiktinimų, kad nuo šiol vaistų, kuriuos anksčiau galima buvo nusipirkti be recepto, taip lengvai neįsigysi

  VILNIUS, lapkričio 17 — Sputnik. Nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojusi tvarka, leidžianti slaptiems pirkėjams lankytis vaistinėse parodė tai, kad dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams, nors privalėjo tai daryti, teigia Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

  Šiuo metu didelė dalis visuomenės piktinasi, kodėl anksčiau be recepto parduodami vaistai dabar parduodami tik su receptu. Kita dalis vaistinių lankytojų skundžiasi, kad pasikeitė kompensuojamieji vaistai ir jie gauna ne tuos, prie kurių yra pripratę.

  "Suprantama, kad žmonės dabar jaučiasi pasimetę ir jiems atrodo, kad per vieną naktį pasikeitė tvarka, tačiau iš tiesų, tiesiog farmacijos specialistai, bijodami sankcijų, pradėjo atsakingiau  žiūrėti į savo darbą ir nustojo laužyti taisykles, kurios galiojo jau daugelį metų", — sako Aurelijus Veryga.

  Deja, ministro teigimu, šioje situacijoje labiausiai nukentėjo Lietuvos žmonės, iš kurių daugelis iki šiol nė neįtarė, kad perka receptinius vaistus be recepto, nors jo reikia. Suprantama, kad daugeliui dabar atrodo, jog apsilankyti pas gydytoją ir gauti receptą yra nepatogu. Tokia situacija šiandien nebūtų susiklosčiusi, jei vaistininkai visuomet būtų sąžiningai atlikę savo darbą, o žmonės būtų įpratę labiau planuoti savo vizitus pas gydytojus.

  "Šiuo metu farmacijos specialistas gali parduoti receptinių vaistų nedidelį kiekį (ne ilgesniam kaip 7 dienų laikotarpiui) be recepto pacientui, kuris serga lėtine liga ir ilgą laiką vartoja šiuos vaistus (buvo išrašomi receptai), tačiau laiku nesuspėja patekti pas gydantį gydytoją, kuris išrašytų receptą", — sako SAM Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

  Ar vaistas yra receptinis, sprendžiama registracijos metu. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), vadovaudamasi europiniais kriterijais, įvertina ir priskiria vaistą receptiniams arba nereceptiniams.

  Tuo tarpu VVKT Inspektavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Leleckaitė sako, kad dar nė vienoje vaistinėje nesilankė nė vienas slaptas pirkėjas, t. y. nebuvo atliktas kontrolinis pirkimas.

  SAM: degalinėse galima prekiauti "vaistinių prekėmis", bet ne vaistais >>

  Taigi tvarka vaistinėse staiga pasikeitė, nes farmacijos specialistai tiesiog bijo, kad patikrinimas gali vykti bet kuriuo metu ir ateis slaptas pirkėjas.

  SAM labai prašo žmonių ir medikų supratingumo ir kantrybės, o vaistinių ir jų darbuotojų — objektyviai paaiškinti, kodėl tokie pokyčiai įvyko, ir nesiųsti pacientų pas ministrą.

  Jeigu pacientams kila įtarimų, jog jiems nesuteikiama reikiama informacija, farmacinė paslauga, nepasiūlomi alternatyvūs vaistai, galima kreiptisi nemokamu telefonu 8 800 73568 ir pranešti VVKT apie tokius atvejus.

  Dar šia tema

  Ligoninės gali pirkti nelietuviškus vaistus pigiau
  SAM rekomenduoja lietuviams vartoti generinius vaistus
  Nuo lapkričio 80% bus kompensuojami antitromboziniai vaistai
  Lietuvoje per mėnesį išrašomi 350 tūkst elektroninių vaistų receptų
  Tegai:
  receptiniai vaistai, vaistinės

  Svarbiausios temos