12:28 2019 Liepos 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Gedimino kalnas, archyvinė nuotrauka

  Gedimino kalno tvarkymas truks dar dvejus metus

  © Photo: lietuvos nacionalotis muzejus
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Gedimino kalno nuošliauža (46)
  24 0 0

  Kitais metais iš esmės bus tvarkomas šiaurės vakarinis šlaitas, o 2019 metais darbai persikels nuo pietvakarinio iki pat rytinio šlaitų

  VILNIUS, lapkričio 20 — Sputnik. Gedimino kalno atkūrimas gali užtrukti dar dvejus metus, praneša LRT.

  Nuošliaužos Gedimino kalne prasidėjo prieš beveik dvejus metus. Dabar kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius pripažįsta, kad laikas buvo gaištamas: užuot iškart ėmusis darbų, institucijos derėjosi, kam priklauso juos atlikti.

  "Man atrodo, kad būtent 2016 metais, kai prasidėjo nuošliaužos, labai didelis dėmesys buvo kreipiamas  į kalno administracinę priklausomybę, atsimename, kad vyko ginčai su savivaldybe ir visa kita", — pasakoja kultūros viceministras.

  Kultūros viceministro, kuruojančio visus darbus, teigimu, kitais metais iš esmės bus tvarkomas šiaurės vakarinis šlaitas, o 2019 metais darbai persikels nuo pietvakarinio iki pat rytinio šlaitų. Tačiau jis pabrėžia, kad tvarkybos darbams gali trukdyti gausūs krituliai.

  Kad kalnas peržiemotų, naujausios nuošliaužos konservuojamos, tačiau, pasak geologų, kalno būklė bloga, todėl, greičiausiai, bus ir naujų deformacijų. Žiūrint į kalną iš viršaus, nebėra nė vieno saugesnio šlaito.

  Lietuvos geologijos tarnybos direktorius dr. Jonas Satkūnas pabrėžia, kad visame kalno perimetre paviršiuje yra akivaizdžiai matomi įtrūkimai, ir jie gali progresuoti. Irengti automatiniai davikliai rodo, kad gruntas netoli viršutinės šlaito dalies yra pasislinkęs apie pusę metro, tai reiškia, kad šioje vietoje gali susidaryti nuošliauža.

  Lapkričio 4 dieną  buvo priimtas galutinis sprendimas uždaryti lankytojams Gedimino kalną. Savivaldybės lygio ekstremalioji situacija dėl Gedimino kalno Vilniaus mieste buvo paskelbta šių metų birželio 29 dieną. Ekstremaliosios situacijos paskelbimas Gedimino kalno tvarkymui leidžia naudoti Valstybės rezervo lėšas.

  Per pastaruosius keletą mėnesių Gedimino kalnas buvo ruošiamas žiemos ir pavasario laikotarpiui: baigiama įrengti laikina stoginė, apsaugant Aukštutinės pilies rūmų liekanas, baigiami sienų suvaržymo templėmis darbai klojamos skaldos tinkladėžės, paklotas apsauginis tinklas, įrenginėjama drenažinė sistema ir skaldos sluoksnis.

  Iš viso jam tvarkyti ir avarinei būklei likviduoti numatyta skirti apie 9 milijonus eurų, tačiau neatmetama, kad prireiks ir daugiau lėšų.

  Taigi, per atkurtos Lietuvos šimtmetį Gedimino kalnas tebebus statybų aikštelė ir lankytojams apžiūrėti šį objektą bus draudžiama dar ilgai.

  Temos:
  Gedimino kalno nuošliauža (46)

  Dar šia tema

  Dėl Gedimino kalno raginama skelbti valstybės lygio ekstremaliąja situaciją
  Kultūros komitetas: gražaus Gedimino kalno neturėsime dar ilgą laiką
  Geologijos tarnyba: Gedimino kalne galimos naujos nuošliaužos
  Tegai:
  Gedimino kalnas

  Svarbiausios temos