19:29 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  36

  Energetikos ministras praneša, kad Lietuva siunčia TATENA notą dėl radioaktyviųjų medžiagų nutekėjimo Rusijos Čeliabinsko srityje

  VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Lietuva išsiuntė notą TATENAI dėl galimo rutenio-106 (Ru-106) nutekėjimo Rusijos teritorijoje rugsėjo mėnesį, apie tai savo Facebook paskyroje parašė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  "Tokie įvykiai negali būti tiesiog stebimi. Privalo būti atsakyta į visus iki šiol neatsakytus klausimus. Privalo būti užtikrinta, kad tarptautiniai susitarimai dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinius incidentus veiktų taip, kaip turi veikti", — tvirtina ministras.

  Jis tikisi, kad netrukus bus įvertintos visos nutekėjimo aplinkybės ir užtikrinta 1986 metų konvencija dėl ankstyvo perspėjimo mechanizmo branduolinių įvykių atveju. Taip pat Vaičiūnas tvirtina, kad paprašė Europos Komisijos palaikymo šiuo klausimo.

  IAE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Lietuvoje Ru-106 pėdsakai buvo aptikti spalio viduryje, kuomet Ignalinos atominės elektrinės Aplinkos stebėsenos laboratorijoje spalio 3-12 dienomis atlikti oro ir vandens mėginių matavimai. Aplinkos apsaugos agentūrai spalio 2-5 dienomis atlikus aerozolių mėginių matavimus, taip pat buvo aptikta Ru-106 pėdsakų.

  Rugsėjo 29 — spalio 3 dienomis Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (VBBUS) organizacijai priklausančios stotys užfiksavo rutenio-106 radionuklido pėdsakus Europoje. Šios organizacijos tarptautinę stebėjimo sistemą sudaro globalūs seisminių stebėjimų, hidroakustinių, radionuklidų ir infragarso tinklai.

  Rusijos įmonė "Rosgidromet" skelbė, kad nuo rugsėjo 25 iki spalio 1 d. Čeliabinsko srityje buvo užfiksuotas rutenio radioaktyviojo izotopo padidėjimas.

  "Rosatom" skelbė, kad Ru-106 pėdsakai buvo aptikti tik Sankt Peterburgo stebėsenos punkte. Be to, bendrovei priklausančios įmonės negali būti vertinnamos kaip nutekėjimo šaltinis.

  Dar šia tema

  Ignalinos AE gavo leidimą išimti radioaktyviąsias atliekas
  Šefčovičius: ES parama Ignalinos AE uždarymui priklauso nuo Brexit
  Ignalinoje jau saugiai ekspluatuojama panaudoto branduolinio kuro saugykla
  Tegai:
  radiacija, radioaktyvios medžiagos, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos