12:44 2018 Kovo 21
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Baltijos gintare aptikta nauja vabalų rūšis, nuotrauka iš įvykio vietos

  Baltijos gintare aptikta nauja vabalų rūšis gavo Lietuvos vardą

  © Photo: Lietuvos Respublikos Apinkos ministerija
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1520

  Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Baltijos gintare aptikta ir aprašyta nauja afodijų genties vabalų rūšis buvo pavadinta Airapus lituanicus

  VILNIUS, gruodžio 4 — Sputnik. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus vyriausiasis entomologas Vytautas Tamutis, talkinamas kolegų iš Daugpilio ir Kaliningrado universitetų, Baltijos gintare aptiktą ir aprašytą naują afodijų genties vabalų rūšį Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga pavadino Lietuvos vardu — Airapus lituanicus, praneša Apinkos ministerijos spaudos tarnyba.

  Gintaro kambarys, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Сергей Компанийченко

  Šiai grupei priklausantys vabalai itin retai aptinkami Baltijos gintaro inkliuzuose. Iki šiol mokslui buvo žinomos tik dvi juose aptiktos afodijų rūšys.

  Naujajai rūšiai priskirti vabalai aptikti dviejuose gintaro gabalėliuose, o viename iš jų įsiamžinę net devyni šiai rūšiai priklausantys individai. Toks itin retas radinys leido ne tik labai išsamiai aprašyti kone visus rūšiai būdingus kūno sandaros bruožus, bet ir padaryti kai kurias prielaidas apie jų gyvenimo ypatybes tolimoje — prieš kelias dešimtis milijonų metų — praeityje.

  Dabar Airapus genties vabalai yra aptinkami tropinio klimato regionuose — Malaizijoje, Indonezijoje, Papua Naujojoje Gvinėjoje, Australijoje, Naujojoje Kaledonijoje, Fidži ir Mikronezijos salynuose. Panašios gamtinės sąlygos turėjo būti Baltijos regione prieš apytiksliai 50 milijonų metų.

  Dauguma dabar gyvenančių "airapų" žinomi kaip pūvančių augalinės kilmės medžiagų, tarp jų ir gyvūnų ekskrementų, ėdikai (saprofagai), galintys gyventi tiek dirvos paviršiuje, tiek medžių drevėse ar trūnijančioje medienoje.

  Dar šia tema

  Parodoje "Amber Trip" bus pristatytas dviejų kilometrų gintaro vėrinys
  Latvis nelegaliai gabeno virš 200 kg gintaro
  Tegai:
  vabalas, gintaras, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis, Baltijos šalys, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos