12:52 2018 Kovo 21
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Seimas, archuvinė nuotrauka

  Seimas pasisakė prieš "partizanų" memorialą Lukiškių aikštėje

  © Sputnik/ Alexander Lipovets
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Lukiškių aikštės laisvės simbolis — "partizanų" bunkeris ar Vytis (15)
  75 0 0

  Seimo priimtas įstatymas padėtų apsisaugoti nuo "miško brolių" memorialinės koncepcijos neatitinkančio aikštės apipavidalinimo, o taip pat suspėti pabaigti darbus iki valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo metų pabaigos

  VILNIUS, gruodžio 7 — Sputnik. Grupė Seimo narių teikia Lukiškių aikštės įstatymo projektą, kuriame siūlo įstatymu įtvirtinti aikštės valstybinę reprezentacinę funkciją ir joje įrengti Vyčio paminklą, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Netylant diskusijoms dėl Lukiškių aikštės paminklo ir siekiant, kad visuomenė nebūtų daugiau skaldoma, o problema išspręsta, grupė Seimo narių teikia Lukiškių aikštės įstatymo projektą.

  "Manau, kad tokio tautos susipriešinimo, kokį matome dabar, dėl paminklo Lukiškių aikštėje nebūtume turėję, jei tuomet būtume priėmę mano teiktą įstatymą. Dabar susiskaldžiusią visuomenę galime suvienyti monumento statybą pagrindinėje Lietuvos aikštėje pakeldami į aukščiausią Seimo ir Vyriausybės lygį. Be to, nereikia klaidinti visuomenės: mūsų teikiamo įstatymo projektu nekalbame apie konkretų Vyčio projektą, tačiau siekiame įtvirtinti patį principą, kad svarbiausioje valstybės aikštėje turi būti valstybės simbolius atspindintis monumentas", — sako vienas iš įstatymo projekto rengėjų Audronius Ažubalis.

  Projekto tikslas — užtikrinti, kad aikštės valstybinis statusas būtų įtvirtintas įstatymu, o vykstantys jos atnaujinimo darbai išpildytų Seimo išreikštą valią ir visuomenės lūkesčius dėl tinkamo jos įrengimo, sakoma pranešime spaudai.

  Įstatymo projektą pasirašė 41 Seimo narys iš įvairių Seimo frakcijų. Jis skubos tvarka įtrauktas į Seimo posėdžių darbotvarkę.

  Pirmą vietą Lukiškių aikštės memorialo konkursą laimėjo Andrius Labašauskas, kuris sumanė sukurti aikštėje kalvelę, kurį leistų aikštėje atsigulus ilsėtis taip, kad matytum Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią, o buvę KGB rūmai liktų už nugaros, praeityje. Architektas pasitelkė "partizanų" bunkerio pavyzdžiu.

  Tačiau kitą dieną po konkurso rezultatų paskelbimo Kultūros paveldo departamentas pareiškė, kad Labašausko "partizanų" bunkerį simbolizuoantis projektas neatitinka Lukiškių aikštės istorinio "lygaus reljefo".

  Galiojančiame ir viešame Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akte, kuriuo nustatytos Lukiškių aikštės vertingosios savybės, viena iš saugomų vertingųjų savybių įvardintas šios istorinės aikštės "lygus reljefas".

  Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė interviu "Žinių radijui", kad išrinktas "partizanų" bunkerio projektas Lukiškių aikštės memorialui visai nekeičia aikštės reljefo.

  Planuojama, kad memorialas atsiras Lukiškių aikštėje iki 2018 metų gruodžio 1 dienos, Kultūros ministerija skiria šiam projektui 500 tūkstančius eurų, atsakinga Vilniaus savivaldybė.

  Lietuvoje "patizanais" vadinami ir "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotosios grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antisovietinio nacionalistinio judėjimo klestėjimas Lietuvoje vyko 1944-1947 metais.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje. Be to "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių nužudymo karo metu, bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paparstų tarybiniai valdžiai palankių piliečių sunaikinimo.

  Temos:
  Lukiškių aikštės laisvės simbolis — "partizanų" bunkeris ar Vytis (15)

  Dar šia tema

  Konservatoriai reikalauja Lukiškių aikštėje pastatyti Vyčio skulptūrą
  Kultūros departamentas nepritaria "partizanų bunkeriui" Lukiškių aikštėje
  Lukiškių aikštę papuoš Labašausko "partizanų bunkeris"
  Tegai:
  partizanas, miško broliai, Seimas, Lukiškių aikštė
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos