03:17 2018 Kovo 23
Vilnius0°C
Tiesioginis eteris
  Свеча

  Australijoje mirė Gabrielius Žemkalnis-Landsbergis

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  12920

  Australijoje eidamas 88-uosius metus mirė Landsbergių šeimos narys, Vytauto Landsbergio brolis Gabrielius Žemkalnis-Landsbergis

  VILNIUS, gruodžio 10 — Sputnik. Šią naktį nuo 1948 metų Australijoje gyvenęs Gabrielius Žemkalnis-Landsbergis iškeliavo į amženybę. Apie tai Facebook paskelbė Vytautas V. Landsbergis.

  "Šiąnakt Amžinybėn iškeliavo mano mylimiausias dėdė Gabrys, puikų humoro jausmą ir taikią širdį turėjęs", — pranešė liūdną žinią Landsbergis.

  Vytautas V. Landsbergis prisipažino, kad būten savo mylimojo dėdės Gabrio garbei ir pavadino savo vyriausiąjį sūnų Gabrielių.

  Gabrielius Žemkalnis-Landsbergis gimė 1929 metų sausio 31 dieną Kaune architekto Vytauto Landsbergio Žemkalnio ir akių gydytojos Onos Jablonskaitės šeimoje.

  Mokėsi "Aušros" berniukų gimnazijoje Kaune, baigė Reddorfo lietuvių gimnaziją Vokietijoje. 1944 m. su Valdu Adamkum ir Liū­tu Gri­nium leido ir redagavo pogrindinį laikraštį "Jaunime, budėk!".

  Iki 1945 metų areštuotas gestapo buvo kalintas Vokietijoje. Iki 1948 metų gyvendamas Vokietijoje bendradarbiavo lietuviškuose laikraščiuose. O vėliau išvyko į Australiją, kur įsteigė Australijos lietuvių kultūros fondą.

  Vytautas Landsbergis su žmona, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Александр Липовец

  Rašė straipsnius vietos lietuvių laikraščiuose "Australijos lietuvis", "Mūsų pastogė", "Tėviškės aidai", "Baltic News" bei kitur leidžiamuose lietuvių leidiniuose "Europos lietuvis", "Tėviškės žiburiai", "Pasaulio lietuvis", "Lietuvos aidas", "Lithuanian Weekly".

  1974 metais Melburno radijo stotyje "3ZZ" pradėjo rengti lietuviškas laidas, buvo jų prodiuseris, pranešėjas. Nuo 1975 metų Australijos SBS radijo lietuviškų laidų rengėjas; 1979-1994 metais jų vadovas. Priklausė Australijos žurnalistų sąjungai.

  1998-2009 metais Lietuvoje atstovavo Australijos lietuvių bendruomenės.

  Vytautas V. Landsbergis prisimina, kad pirmą kartą dėdę pamatė tik 1971 metais, kai jis pirmąsyk atvyko į Lietuvą. O paskutinį kartą Žemkalnis-Landsbergis apsilankė Lietuvoje, kai sūnėnas šventė vestuvių 25-metį. Jis kartu su žmona Danute buvo Vytautas V. Landsbergio ir jo žmonos Ramunės svotais.

  Tegai:
  mirtis, Gabrielius Žemkalnis-Landsbergis, Vytautas Landsbergis jaunesnysis, Vytautas Landsbergis, Australija
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos