03:15 2018 Kovo 23
Vilnius0°C
Tiesioginis eteris
  Vilniaus universitetas, archyvinė nuotrauka

  ŠMM: liks tik 9 universitetai ir atsiras galimybė studijuoti nemokamai

  © facebook / Paskutinis prioritetas
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Švietimas Lietuvoje (136)
  20 0 0

  Švietimo ir mokslo ministerija surengė ketvirtadienį spaudos konferenciją, kurios metu pristatė reikšmigus Lietuvos švietimo sistemos pokyčius, prasidedančis jau kitąmet

  VILNIUS, gruodžio 14 — Sputnik. Aukštosioms mokykloms skiriamą finansavimą, nepaisant mažėjančio studentų skaičiaus, kitąmet numatoma didinti iki 251,1 milijonų eurų, spaudos konferencijos metus paskelbė Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

  2018 metų biudžete numatytos papildomos lėšos dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams kelti, nemokamoms bakalauro studijoms įvesti, socialinėms stipendijoms didinti.  Kaip pabrėžia ministrė, itin svarbi pertvarkos kryptis — dėstytojų ir mokslininkų darbo sąlygų gerinimas.

  Iš papildomos 22,6 milijonų eurų sumos dėstytojų ir mokslininkų atlyginimų kėlimui universitetams numatyta paskirstyti 16,9 milijonų eurų. Kolegijoms ir institutams bus paskirstyti 5,7 milijonus eurų.

  Taip pat teikiamas siūlymas nuo 2018 metų sausio mokslo institutuose dirbančių tyrėjų pareiginės algos koeficientų dydžių apatines ir viršutines ribas ("šakutes") padidinti 20%.

  Be to, Petrauskienė pabrėžė, kad, įgyvendinus Vyriausybės siūlomas valstybinių universitetų tinklo optimizavimo plano įgyvendinimo priemones, 14 valstybinių universitetų persitvarkytų į 9. Taip pat peržiūrima kolegijų ir mokslo institutų veikla. Anot jos, Lietuvoje turime ir be galo didelę studijų programų pasiūlą — planuojama, kad 2018 metais studijas galės organizuoti tik aukštosios mokyklos, turinčios toje kryptyje pakankamą mokslo ir dėstytojų potencialą, kokybiškas studijų programas.

  Jau šiuo metu nuspresta, kad mokytojai bus rengiami trijuose centruose, įkurtuose plačios aprėpties universitetuose — Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete ir Šiaulių universitete.

  Lietuvos švietimo reforma — dėmenis sukeitus vietomis, suma nesikeičia >>

  Ministrė atkreipė dėmesį į tai, kad tarp dešmties svarbiausių švietimo srities reformų numatoma sukurti naują aukštojo mokslo finansavimo modelį pagal sutartis su aukštosiomis mokyklomis. O tai leistų įgyvendinti nemokamo bakalauro studijas dar 2018 metais. Šiam tikslui skiriama papildomai 1,9 milijonas eurų. Aukštojo mokslo pertvarka teigiamai atsilieps ir studentams, pirmiausia finansiškai. Socialinės stipendijos dydis kils 7,7% iki 133 eurų, tam numatoma 400 tūkstančių eurų papildomai.

  Dar viena svarbi su pertvarka susijusi dalis — bendrojo ugdymo kokybės stiprinimas, kaupiamojo vertinimo įvedimas. Taip pat greičiausiai kils ir minimalaus konkursinio balo kartelė, tačiau šiuo klausimu aukštosios mokyklos dar nesusitarė.

  Temos:
  Švietimas Lietuvoje (136)

  Dar šia tema

  Skvernelis: universitetų sujungimas neduos rezultatų
  Lietuvos jaunimas siekia tapti mokytojais
  Studijos bus finansuojamos tik esant minimaliam nustatytam studentų skaičiui
  Tegai:
  nemokamos studijos, stipendija, bakalaurai, švietimas, Jurgita Petrauskienė, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos