02:30 2018 Balandžio 20
Vilnius+ 7°C
Tiesioginis eteris
  Gydytojas, arcjyvinė nuotrauka

  Lietuvos poliklinikose siūlys atlikti alkoholio vartojimo testą

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (124)
  32 0 0

  Nuo kitų metų liepos gydymo įstaigose šalies gyventojai galės atlikti testus, leidžiančius nustatyti ar saikingai žmogus vartoja alkoholį

  VILNIUS, gruodžio 16 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, leidžiantį gydymo įstaigose pacientams atlikti alkoholio vartojimo testus, kas leistų anksčiau identifikuoti žalingai alkoholį vartojantį ar priklausomybės rizikoje esantį žmogų ir jam padėti, praneša SAM spaudos tarnyba.

  Tokie testai nebus privalomi, juos pildytų tik pageidaujantieji, o tai atliekančioms gydymo įstaigoms bus apmokėta papildomai Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

  Taigi nuo kitų metų liepos tokią paslaugą galės teikti šeimos gydytojas, gydytojas psichiatras, bendrosios praktikos, bendruomenės, išplėstinės praktikos, psichikos sveikatos slaugytojas ar medicinos psichologas.

  Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistų teigimu, alkoholio sąlygojami susirgimai pirminės sveikatos priežiūros srityje dažnai yra nepakankamai gerai diagnozuojami, o pavojų keliantis alkoholinių gėrimų vartojimas neretai pamirštamas. Šeimos gydytojai yra linkę daugiausia dėmesio skirti rimčiausiems ir matomiausiems alkoholio sukeliamiems negalavimams, o dauguma profilaktinių priemonių, kurios turėtų būti nuolat taikomos, alkoholį rizikingai vartojantiems žmonėms, dažnai tiesiog pamirštamos.

  "Alkoholio vartojimas yra didelė sveikatos ir socialinė problema. Deja, iki šiol nebuvo sukurtas mechanizmas, kaip kuo anksčiau pastebėti dar priklausomybės neturinčius, bet turinčius didelę riziką jos atsiradimui žmones ir jiems padėti. Nuo šiol medikai galės įvertinti tokią riziką ir su ja susiduriantiems pacientams patarti, kaip keisti elgseną bei teikti pagalbą", — sako Veryga.

  Tuo atveju, jeigu žmogui bus įtariama priklausomybė nuo alkoholio, jis bus siunčiamas gydytojo psichiatro konsultacijai, kuris, atlikęs detalesnį sveikatos patikrinimą, skirs gydymą.

  SAM primena, kad 2015 metais Lietuvoje nuo alkoholio lemtų priežasčių mirė 3 923 žmonės. Alkoholis sukelia elgesio ir psichikos sutrikimus, psichozę, širdies ir kraujagyslių, kepenų ligas.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (124)

  Dar šia tema

  Mokslininkai nustatė ryšį tarp tautos mentaliteto ir alkoholizmo
  Ar žinote alkoholio vartojimo taisykles nuo 2018-ųjų
  SAM: pagrindinės problemos — alkoholizmas ir savižudybės
  Tegai:
  alkoholio vartojimas, alkoholio vartojimo testas, poliklinika, gydymo įstaigos, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos