15:07 2020 Liepos 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB81.3769
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  102

  Lietuvos "laisvės kovotojas" Ramanauskas-Vanagas gimė JAV Konektikuto valstijoje, kitais metais šalia bažnyčios, kur buvo pakrikštytas būsimasis "partizanų" vadas jo garbeibus pastatytas paminklas

  VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Kitąmet minint partizano Adolfo Ramanausko — Vanago šimtąsias gimimo metines JAV Konektikuto valstijoje, Niu Briteno miestelyjejam bus  pastatytas paminklas, praneša Lietuvos gyventojų ir rezistencijos centras.

  Paminklas stovės Niu Britene, kur 1918 metų kovo 6 dieną gimė ir Šventojo Andriejaus bažnyčioje buvo pakrikštytas vienas iš "partizaninio pasipriešinimo" vadų. Niu Briteno valdžia pritarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pastangoms įamžinti Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą jo gimimo vietoje.

  Церковь
  Šventojo Andriejaus bažnyčia, kur buvo pakrikštitas Ramanauskas-Vanagas

  Paminklą numatoma gaminti iš rausvai pilko granito ir statyti ant grindinio aikštelės. Jo aukštis — 3,5 metrai, svoris — 7500 kilogramų. Apatinėje paminklo dalyje bus tekstas lietuvių ir anglų kalbomis, virš teksto iškaltas Vytis — Lietuvos valstybės herbas.

  Paminklas bus iškaltas Lietuvoje Genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei Tautos fondo (JAV) lėšomis, transportavimo ir pastatymo kaštus apmokės Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

  "Paminklui pasiūlyta garbinga vieta, šalia gausiai lankomo Amerikos meno muziejaus, gyventojų pamėgtame parke, kuriame švenčiamos miesto šventės", — rašoma centro pranešime spaudai.

  Šio parko projekto autorius projektavo ir garsiausią JAV poilsio vietą — centrinį Niujorko parką. Paminklas stovės atskirame skverelyje, prie jo, kaip ir prie kitų svarbiausių lankytinų miesto vietų, miesto merija žada pastatyti informacinį stendą ir suoliukus.

  Paminklo autorius — skulptorius Jonas Jagėla, jo kompoziciją sudarys "kovotojų už Lietuvos laisvę" ženklas: vertikali ir dvi horizontalios lygiagretės, transformuotos į šakotą ąžuolą. Taip siekiama pabrėžti, kad 10 metų miškas buvo Lietuvos partizanų namai, o ąžuolas yra lietuvių tautos stiprybės ir nenugalimumo simbolis, plačiai naudotas partizaninio karo metu.

  Проект памятника
  Paminklo Ramanauskui-Vanagui projektas

  Šią idėja įgyvendina Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Užsienio reikalų ministerija, LR generalinis konsulas Niujorke Julius Pranevičius, Tautos fondas ir Niu Briteno lietuvių bendruomenė. 

  Lietuvoje "partizanais" vadinami ir "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotosios grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antisovietinis nacionalistinis judėjimas suklestėjo Lietuvoje 1944-1947 metais.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu, bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių sunaikinimo.

  Dar šia tema

  2018-ieji paskelbti Adolfo Ramanausko-Vanago metais
  Europos žydų kongresas smerkia išpuolius prieš Vanagaitę
  Tegai:
  paminklas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Adolfas Ramanauskas-Vanagas, JAV

  Svarbiausios temos