21:54 2018 Kovo 22
Vilnius+ 1°C
Tiesioginis eteris
  VU, archyvinė nuotrauka

  ŠMM: 14 Lietuvos universitetų persitvarkys į 9

  © Photo: Фото: Alma Pater
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  20 0 0

  Mykolo Romerio universitetas prisijungs prie VGRU, Šiaulių universitetas prisijungs prie Vilniaus universiteto, Kaune susijungs Vytauto Didžiojo universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas, Lietuvos sporto universitetą siūloma jungti prie LSMU

  VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Universitetų tarybos kartu su senatais priėmė sprendimus dėl dalyvavimo Seimo ir Vyriausybės siūlomoje valstybinių universitetų tinklo pertvarkoje ir juos pateikė Švietimo ir mokslo ministerijai — dauguma jų sutiko su siūlymais jungtis ir dabar veikiantys 14 valstybinių universitetų per sitvarkytų į 9.

  Aukštųjų mokyklų tarybos patvirtino, kad Vilniuje Mykolo Romerio universitetas prisijungs prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto. Šiaulių universitetas prisijungs prie Vilniaus universiteto. Kaune susijungs Vytauto Didžiojo universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas. Lietuvos sporto universitetą siūloma jungti prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto.

  "Lietuvos aukštojo mokslo sistemai būtinas atsinaujinimas: smarkiai mažėja studentų skaičius, mūsų mokslo potencialas tik kai kur atitinka tarptautinius standartus, o aukštojo išsilavinimo pasiūla prasilenkia su valstybės ir darbo rinkos poreikiais", – sako švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas.

  Kaip pabrėžia viceministras, universitetų tinklo pertvarka – vienas iš būtinų žingsnių siekiant „perkrauti“ mokslo ir studijų sistemą, kad ji kurtų kuo didesnę vertę valstybei, visuomenei ir studentams. Optimizavus tinklą, ketinama ir toliau investuoti į dėstytojų ir mokslininkų darbo sąlygų gerinimą, studijų prieinamumą, mokslo potencialo stiprinimą ir studijų programų atnaujinimą.

  Iki gruodžio 15 dienos universitetų tarybos kartu su senatais turėjo priimti sprendimus dėl siūlymų dalyvauti tinklo pertvarkoje ir pateikti juos Švietimo ir mokslo ministerijai.

  Iki gruodžio 22 dienos universitetai parengs ir ministerijai pateiks 2017–2020 metų veiksmų planus. Galutinius sprendimus dėl konkrečių universitetų reorganizavimo priims Seimas. Universitetų tinklo konsolidacija siekiama sutelkti išskaidytus mokslo ir studijų išteklius ir sudaryti prielaidas jų kokybei ir konkurencingumui kilti.

  Universitetų tinklo optimizavimui numatoma skirti 123 milijonų eurų, iš jų 106 milijonų eurų ES investicijų – įrangai atnaujinti, studentų bendrabučiams ir studijų miesteliams rekonstruoti, fakultetams sujungti ir perkelti. Valstybės biudžeto lėšos – 22,6 milijono eurų – bus skiriamos mokslininkų ir dėstytojų darbo užmokesčiui didinti.

  Birželio 29-ąją Seimas priėmė nutarimą, pagal kurį Lietuvoje turėtų likti du klasikiniai plačios aprėpties universitetai Vilniuje ir Kaune. Nurodyta, kad šiuose miestuose taip pat galėtų veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų ir menų universitetai. Nutarimu nustatoma išlaikyti Klaipėdoje ir Šiauliuose universitetinio mokslo centrus, kurie gali būti kitų universitetų padaliniai.

  Pagal pradinį Vyriausybės planą universitetų tinklo pertvarka turėjo atrodyti taip: Vilniaus mieste — Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas; Kauno mieste ir regione — Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Kauno technologijos universitetas.

  Lietuvos universitetai ištuštėjo

  Lietuvos universitetai ištuštėjo 40% per laikotarpį nuo 2010 iki 2017 metų, pagal centro "MOSTA" atliktus tyrimus. Tuo pat metu labai auga universitetų ūkio ir administracijos išlaidos.

  Palyginti su 2010 metais, jos išaugo taip pat beveik 40%. Vadinasi, pinigai leidžiami ne studentams, o pastatams ir jų administravimui.

  Dar šia tema

  Lietuvoje moksleivių skaičius per 17 metų sumažėjo perpus
  Lietuvoje reorganizuojami universitetai švietimo kokybei pakelti
  Vilniaus universitetas pateko tarp 30 geriausių universitetų
  Tegai:
  universitetai, Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos