17:45 2019 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB74.1694
  Paminklas kalbininkui Jonui Jablonskiui Kaune, nuotrauka iš įvykio vietos

  Kaune atidengtas paminklas kalbininkui Jonui Jablonskiui

  © Photo: Kauno miesto savivaldybė
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  48 0 0

  Lietuvos kalbininkas, norminęs literatūrinę lietuvių kalbą, dešimt metų gyveno Kaune, dėstė tuometiniame Kauno universitete, šiame mieste jis mirė ir buvo palaidotas

  VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Istorinė Kauno erdvė Žaliakalnyje, greta Prisikėlimo bazilikos ir Jono Jablonskio vardo gimnazijos, pasipuošė šios istorinės Lietuvai asmenybės paminklu, praneša Kauno savivaldybės spaudos tarnyba.

  Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavęs Jono Jablonskio anūkas profesorius Vytautas Landsbergis dėkojo Kaunui už paramą įgyvendinant šią iniciatyvą.

  "Labai gražiai sutampa, kad ruošdamiesi minėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį mes galime pagerbti vieną jos kūrėjų. Jonas Jablonskis buvo ne tik mūsų gimtosios lietuvių kalbos tyrinėtojas, bet ir jos gydytojas, ugdytojas, sodininkas, rūpintojas, taisyklių atradėjas ir daugelio nepaprastai reikalingų naujų žodžių kūrėjas. Mažai kas pamąsto, kad šiandien kalbame, rašome, svajojame ir baramės, ir politikuojam, dainuojam Jablonskio sutvarkyta, sunorminta bei praturtinta kalba", — apie žymiausią bendrinės lietuvių kalbos normintoją, kūrėją ir kalbininką kalbėjo šio projekto iniciatorius, Kauno miesto garbės pilietis profesorius Vytautas Landsbergis.

  Jis kartu su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu atidengė skulptoriaus Mindaugo Šnipo kurtą paminklą ties pagrindiniu įėjimu į Jablonskio gimnaziją. Kartu su menininku projektą rengė ir architektas Tauras Budzys. Pasak Landsbergio, tokia atvira ir šviesi erdvė ypač tinkama šiam simboliui.

  Памятник Йонасу Яблонскису в Каунасе
  Paminklo kalbininkui Jonui Jablonskiui atidengimas

  "Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui Kaune turime gražų ir labai svarbų simbolį. Įprasminome tai, kas Lietuvai ir miestui labai brangu", — kalbėjo Kauno meras Matijošaitis.

  Kartu su Kauno miesto savivaldybe projekto įgyvendinimu rūpinosi Vytauto Didžiojo universitetas ir 2014 metais įkurta asociacija.

  1860 metais Šakių rajone, Kubilėliuose gimęs Jonas Jablonskis nuo 1919 metų apsigyveno Kaune, trejus metus skaitė lietuvių kalbos paskaitas tuometiniame Kauno universitete (dabar — VDU). Vienas žymiausių ir labiausiai nusipelniusių kalbininkų mirė 1930 metais ir buvo palaidotas Petrašiūnų kapinėse.

  Dar šia tema

  Kauniečiai Vileišio paminklą pageidauja matyti Rotušės aikštėje
  Ieva Simonaitytė — paskutinė Mažosios Lietuvos metraštininkė
  Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms
  Tegai:
  paminklas, Jonas Jablonskis, Kaunas, Lietuva

  Svarbiausios temos