22:28 2018 Gegužės 27
Vilnius+ 24°C
Tiesioginis eteris
 • USD1.1675
 • RUB72.4935
  Senelė, archyvinė nuotrauka

  SAM turės kompensuoti protezus ir vyresniems nei 65 metų žmonėms

  © Depositphotos
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (134)
  67 0 0

  Šiuo metu Lietuvoje taikoma konkreti amžiaus riba specialių protezų kompensavimui neatsižvelgia į individualius žmonių gebėjimus ir galimybes, todėl diskriminuoja vyresnius žmones su negalia

  VILNIUS, gruodžio 25 — Sputnik. Specialių protezų kompensavimo tvarka diskriminuoja vyresnius žmones su negalia, praneša Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

  Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą rekomenduodama pašalinti nepagrįstą reikalavimą dėl amžiaus. Tokį sprendimą ji priėmė po to, kai į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi pensinio amžiaus moteris, negavusi kompensacijos šlaunies protezui su hidrauliniu kelio sąnariu.

  Gruodį Tarnyba gavo du skundus (dėl tos pačios priežasties kreipėsi ir organizacija "SocActiva"), kuriuose atkreiptas dėmesys, kad Sveikatos apsaugos ministerijoje patvirtintas Valstybės paramos ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti apmokėjimo tvarkos aprašas galimai diskriminuoja vyresnius nei 65 metų amžiaus asmenis. Šiuo metu galiojanti tvarka jiems nesudaro galimybės gauti šlaunies protezo su hidrauliniu kelio sąnariu gamybos ir pritaikymo išlaidų kompensacijos.

  Norėdami gauti kompensaciją už šį specifinį protezą, ne vyresni kaip 65 metų pacientai turi atitikti keletą reikalavimų. Jie privalo turėti IV mobilumo lygį, jų darbinė arba profesinė veikla turi būti susijusiu su aktyviu judėjimu, kūno masės indeksas negali viršyti 30, jų suvokimas ir kasdienės veiklos funkcijos negali būti sutrikusios.

  Pagal medikų vertinimą, pareiškėja atitiko visus kriterijus išskyrus amžiaus, tad Valstybinė ligonių kasa (VLK) atsisakė kompensuoti išlaidas. Toks sprendimas priimtas neatsižvelgiant į tai, kad skundą pateikusi moteris gyvena aktyviai: daug vaikšto, vadovauja žmonių su negalia sporto klubui, dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose sporto turnyruose.

  VLK atstovai tvirtino, kad viršutinė amžiaus riba nustatyta pasitarus su gydytojais specialistais. Pasak jų, toks apribojimas yra įprasta praktika, taikoma kompensuojant ir kitas ortopedijos technines priemones, avalynę. Riba įvesta ne vienoje Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamoje srityje, pavyzdžiui, dantų protezavime, sezoniniame skiepijime.

  Tarnyba nustatė, kad konkreti amžiaus riba taikoma neatsižvelgiant į individualius žmonių gebėjimus ir galimybes.

  "Specialūs protezai turėtų būti skiriami asmenims, kurie daug juda ir jų darbas arba profesija yra susijusi su judėjimu. Kadangi sulaukęs pensinio amžiaus žmogus neprivalo iš karto nutraukti savo darbinės veiklos arba nustoti judėti, toks kriterijus šiuo atveju yra perteklinis", — teigia lygių galimybių kontrolierė Skardživienė.

  Lietuvos statistikos duomenimis, 2016 metais asmenys iš darbo rinkos pasitraukė sulaukę vidutiniškai 66,1 metų.  

  Tarnybos siūlymu, esminiu kriterijumi, vertinant galimybę kompensuoti specialaus protezo įsigijimą, turėtų būti paciento mobilumas bei su juo susijusi darbinė ar profesinė veikla.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (134)

  Dar šia tema

  Nuo spalio 1-osios įsigalios pigesnis Kompensuojamųjų vaistų kainynas
  Medicinos įrangą Lietuvoje bus galima nuomotis
  Tegai:
  protezų kompensavimas, protezai, diskriminacija dėl amžiaus ir neįgalumo, pensininkai, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos