22:29 2018 Gegužės 27
Vilnius+ 24°C
Tiesioginis eteris
 • USD1.1675
 • RUB72.4935
  Donatas Banionis, archyvinė nuotrauka

  Banionis teikė KGB žinias apie Amerikos lietuvius

  © Sputnik / Владимир Вяткин
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  22311

  Aktorius Donatas Banionis ir dirigentas Saulius Sondeckis "sovietų okupacijos" metais buvo užverbuoti dirbti KGB agentais

  VILNIUS, sausio 6 — Sputnik. Interneto svetainėje kgbveikla.lt skelbiama, kad Donatas Banionis turėjo agento "Broniaus" slapyvardį, buvo užverbuotas 1970 metais ir teikė KGB žinias apie Amerikos lietuvius, praneša LRT.

  "KGB dokumentuose esama informacijos, kad agentas "Bronius" užverbuotas 1970 metų spalio mėnesį, dėl jo dalykinių ir asmeninių savybių kontaktuojant su užsienio lietuviais", — rašoma pažymoje.

  KGB veiklą viešinančioje interneto svetainėje aprašomas tais metais vykęs jo apsilankymas Jungtinėse Valstijose "Santaros Šviesos" federacijos kvietimu.

  "Prieš kelionę agentas buvo instruktuotas apie JAV lietuvių veiklą, taip pat suteikta vertingos informacijos ir buvo duotos užduotys, kurias jis įvykdė. Agentas užmezgė ryšius su kai kuriais lietuvių išeiviais, kurie domino KGB. Pateikė juos charakterizuojančias žinias. Tai galėjo palengvinti operatyvinį darbą (sekimą) šių veikėjų vizito Lietuvoje metu", — rašoma interneto svetainėje.

  "KGB dokumentuose teigiama, kad ši agento "Bronius" kelionė į JAV buvo naudinga ideologiniam darbui, t.y. tinkamam režimui Sovietų Sąjungos nušvietimui JAV lietuvių akyse. 1974 metais iš agentūrinio tinklo išbrauktas, tikėtina dėl to, kad tais metais buvo išrinktas LSSR Aukščiausios tarybos deputatu", — nurodo centras.

  Sondeckis, anot KGB dokumentų, buvo užverbuotas 1962 metais, turėjo agento "Saliuto" slapyvardį ir agentūriniame tinkle buvo iki 1982-ųjų liepos. KGB domino į JAV emigravęs Sondeckio tėvas Jackus Sondeckis.

  "KGB dokumentuose esama informacijos, kad Sondeckis užverbuotas 1962 m. ir agentūriniame tinkle buvo iki 1982-ųjų liepos. KGB domino Sondeckio tėvas Jackus Sondeckis, kuris buvo emigravęs į JAV ir priklausė VLIK valdybai ir redagavo laikraštį "Keleivis" (KGB Sondeckį įvardijo objektu "Ded")", — skelbia kgbveikla.lt.

  Anot dokumentų, 1967 metais KGB gavo informacijos, kad Sondeckis nori užmegzti ryšius su sūnumi ir nusprendė tuo pasinaudoti, siekta padaryti įtaką tėvui, kad jis atsisakytų nuo antisovietines veiklos ir atvyktų į Lietuvą, kur galima jį būtų sekti ir išnaudoti aktyviau. 1968 m. abiejų susitikimas buvo suorganizuotas Kanadoje, kur S. Sondeckis keliavo koncertuoti.

  Lietuva viešina KGB pareigūnų slaptuosius pranešimus >>

  Banionis mirė 2014 metais, būdamas 90 metų amžiaus. Sondeckis — 2016-aisiais, eidamas 88-uosius metus. Jie abu buvo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai.

  LRT Radijo laidos "Lietuvos diena" eteryje kalbėjęs istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas sakė, kad agentų bylų registracijos žurnalas, kuriuo remiantis paviešinta ši informacija, kelia daug klausimų.

  Donatas Banionis
  © Sputnik /
  Donatas Banionis

  Dar šia tema

  Genocido aukų muziejus Vilniuje
  Lietuva viešina KGB pareigūnų slaptuosius pranešimus
  Donatas Banionis: aktorius, kuriam nebuvo ką drausti
  Tegai:
  KGB, Donatas Banionis, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos