11:47 2018 Balandžio 22
Vilnius+ 9°C
Tiesioginis eteris
  Skiepijimas nuo gripo, archyvinė nuotrauka

  SAM: Lietuvoje kompensuojamos gripo vakcinos yra kokybiškos

  © Photo: Facebook/Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (124)
  12 0 0

  Sveikatos apsaugos ministerija pabrėžia, kad žmonėms nereikėtų nerimauti ir tikėti skleidžiamais mitais, kadangi gyventojams perkamos vakcinos atitinka nustatytus tarptautinius reikalavimus

  VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Lietuvos gyventojams perkamos vakcinos yra kokybiškos, saugios ir atitinka nustatytus tarptautinius reikalavimus, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), reaguodami į viešojoje erdvėje skleidžiamą informaciją apie gripo vakcinas, tvirtina, kad žmonės neturėtų būti klaidinami. VLK nupirkta trivalentė vakcina yra taip pat efektyvi, kaip ir naujai pasirodžiusi keturvalentė. 

  VLK nupirktos vakcinos dar yra likę ir ja gali pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantys žmonės.

  "Gyventojai neturėtų būti klaidinami, kad VLK įsigyta gripo rizikos vakcina galėtų būti mažiau efektyvi už kitas gripo vakcinas. Visos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu, taigi, visos vakcinos yra efektyvios",- teigia ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

  Pasak jos, gripo vakcinų efektyvumas yra įrodytas mokslo tyrimais ir vertinamas kaip galimybė išvengti gripo sunkių formų, komplikacijų, hospitalizacijos ir mirties, ypač rizikos grupių asmenims.

  Gripo vakcina atitinka PSO rekomendacijas

  Gripo vakcinos antigeninę sudėtį skelbia PSO, prognozuodama ateinantį sezoną cirkuliuosiančias gripo virusų padermes. Pagrindinė PSO rekomendacija yra tokia, jog sezoninio gripo vakcinos sudėtyje turi būti trys antigenai (dviejų A tipo potipių padermių (H1N1 ir H3N2) bei vieno B tipo padermė.

  Pagal PSO paskelbtas rekomendacijas, gripo vakcinų gamintojai gamina tos pačios antigeninės sudėties gripo vakcinas. Į keturvalentės vakcinos sudėtį įdedamas papildomas B tipo padermės antigenas, tačiau Lietuvoje registruota tik vieno gamintojo gaminama keturvalentė vakcina.

  Atvirą tarptautinį pirkimo konkursą sezoninei einamųjų metų gripo vakcinai įsigyti, neapribodama konkurencijos ir nesudarydama išskirtinių sąlygų nei vienam vakcinos gamintojui, VLK vykdė 2017 metų kovo mėnesį. Konkurso metu buvo gauti pasiūlymai įsigyti trivalentę sezoninę einamųjų metų gripo vakciną.

  "Konkurso metu pasiūlymų įsigyti keturvalentę sezoninę einamųjų metų gripo vakciną nebuvo gauta", — teigia VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė, patikindama, kad Lietuvos gyventojams VLK nupirkta sezoninė gripo vakcina yra kokybiška, saugi ir atitinka nustatytus tarptautinius reikalavimus, todėl žmonėms nereikėtų nerimauti dėl jų efektyvumo.

  Dar nevėlu pasiskiepyti nuo gripo

  Pasak Razmuvienės, dar ir dabar pasiskiepyti nuo gripo nevėlu. Lietuvoje sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai yra stebimi sausį, vasarį. Šiuo metu sergamumas gripu mažas.

  VLK primena, kad nemokamai sezonine gripo vakcina yra skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės: besilaukiančios moterys, senjorai, sergantieji lėtinėmis ligomis, globos ir slaugos įstaigų gyventojai, medicinos darbuotojai, patiriantys tiesioginę ir didžiausią riziką užsikrėsti gripu bendraudami su sergančiais žmonėmis. Dėl gripo skiepų būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

  VLK 2018 metams nupirko 123 470 gripo vakcinos dozių. Už jas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis buvo sumokėta 316 330 eurų.

  Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
  © Sputnik /
  Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
  Temos:
  Medicina ir sveikata (124)

  Dar šia tema

  Kaip atpažinti, tai gripas ar peršalimas
  Lietuvoje jau galima nemokamai pasiskiepyti nuo gripo
  Tegai:
  pasiskiepyti gripo vakcina, gripas, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos