17:29 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1726
 • RUB86.6018
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (348)
  44

  Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama paskatinti pigiausių vaistų vartojimą, siūlo recepte nurodyti žymą "Pirmas paskyrimas", kai kompensuojamieji vaistai išrašomi pirmą kartą ar po pertraukos, o vaistines įpareigoti pagal šiuos receptus išduoti pigiausius vaistus

  VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė visuomenei derinti įsakymo projektą, pagal kurį gydytojas, pacientui išrašydamas kompensuojamąjį vaistą bendriniu pavadinimu gydymui pirmą kartą ar po pertraukos, recepte turėtų nurodyti žymą "Pirmas paskyrimas", o vaistinės tokiais atvejais, tai yra naujiems pacientams, būtų įpareigotos išduoti pigiausius vaistus ir taip parduotų daugiau pigesnių vaistų, pranaša SAM spaudos tarnyba.

  Vaistinė, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, taip siekiama skatinti generinių vaistų vartojimą ir padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina bei siektų tapti pigiausiu vaistu kainyne, įtrauktu tuo pačiu bendriniu pavadinimu.

  "Daugelis žmonių vis dar mano, kad geriausias vaistas yra tas, kuris kainuoja brangiai, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Visi tos pačios veikliosios medžiagos vaistai yra vienodai kokybiški ir atitinkantys keliamus reikalavimus. Skirtis gali tik pakuotė, tablečių spalva ar forma, tai yra išorė. Tad siekiant, kad žmonės kuo racionaliau panaudotų pinigus, skatiname juos įsigyti kuo pigesnį kokybišką vaistą ir nepermokėti, kai to nebūtina daryti", — sako viceministrė Garuolienė.

  Jos teigimu, vaistininkai jau seniai žino ir taiko praktiką, kai pacientui yra pasiūlomas pigiausias vaistas, tačiau generinių vaistų vartojimas vis dar išlieka mažas. Tad šio įsakymo projekte siūlomas prierašas "Pirmas paskyrimas", būtų tarsi nuoroda vaistininkui, kad pacientui reikėtų išduoti pigiausią tos grupės vaistą.

  Taigi vaistinėje dirbantis farmacijos specialistas, gavęs receptą su užrašą "Pirmas paskyrimas", pacientui turėtų parduoti pigiausią kompensuojamąjį vaistą. Išskyrus atvejus, kai nėra galimybių išduoti reikiamą pigiausio vaisto kiekį nepažeidžiant vidinės pakuotės (pavyzdžiui, vaistai supakuoti buteliuke po 100 tablečių, o recepte yra išrašyta 30 tablečių). Šiuo atveju siūloma leisti išduoti (parduoti) kitą pagal pigumą kompensuojamąjį vaistą, kurį galima nepažeidžiant vidinės pakuotės padalinti taip, kad būtų išduotas recepte nurodytas arba jam panašus kiekis.

  SAM atkreipia dėmesį, kad tokia tvarka ne naujiena Europoje — tokia praktika taikoma Latvijoje. Be to, tokia tvarka buvo taikoma ir kai kuriose kitose šalyse, skatinant aktyvesnį racionalų vaistų vartojimą renkantis generinius.

  Jei projektui bus pritarta, numatoma, kad jis galėtų įsigalioti 2018 metų balandžio 1 dieną.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (348)

  Dar šia tema

  Lietuvoje pradedami kompensuoti nauji vaistai
  Lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms receptus galima išrašyti ilgam laikui
  SAM rekomenduoja lietuviams vartoti generinius vaistus
  Tegai:
  vaistinės, kompensuojamieji vaistai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Lietuva

  Svarbiausios temos