09:57 2019 Kovo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1358
 • RUB73.1062
  Idėja Lietuvai, nuotrauka iš įvykio vietos

  Paskelbtos trys svarbiausios idėjos Lietuvai

  © Photo: LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  75 0 0

  Iš visų 1,5 tūkstančio idėjų reikšmingiausiomis išrinktos trys – mokytojo prestižo stiprinimas, dvigubos pilietybės įteisinimas, pagalba jaunoms šeimos įsigyjant būstus ir biurokratijos mažinimas skaitmenizuojant valstybės paslaugas

  VILNIUS, 1 sausio — Sputnik. Praėjus penkiems mėnesiams nuo iniciatyvos "Idėja Lietuvai" pradžios paskelbtos trys pagrindinės idėjos: dvigubos pilietybės įteisinimas, mokytojo prestižo stiprinimas iki 2025 metų, pagalba jaunoms šeimos įsigyjant būstus ir biurokratijos mažinimas skaitmenizuojant valstybės paslaugas, praneša LRT.

  Galutinės trys idėjos buvo atrinktos įvertinus jų populiarumą, skaitomumą, taip pat atlikus profesionalų ir visuomenės apklausas. Dviem idėjoms iš vienos srities surinkus vienodą balų skaičių ir gavus aukščiausius įvertinimus tiek ekspertų, tiek visuomenės apklausose, jos abi buvo sujungtos kaip viena bendra idėja.

  Šias idėjas pradėdami „Didžiąją idėjų ir pokyčių konferenciją" paskelbė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

  Konferencijoje pristatydama idėją mokytojo profesiją paversti prestižine, šalies vadovė išreiškė palaikymą ir pasidžiaugė, kad būtent tokią idėją palaiko ir Lietuvos žmonės:

  "Mokytojo padėtis visuomenėje — kaip lakmuso popierėlis, ar mes suprantame, kad švietimas yra valstybės išlikimo pagrindas, kad išsilavinusi tauta niekada nebus pavergta — nei ginklu, nei žodžiu, nei šmeižtu, nei šantažu. Todėl investuoti į mokytoją, į švietimą ne tik mūsų pareiga — tai mūsų ateitis", — sakė prezidentė.

  Pristatydamas antrąją idėją Seimo pirmininkas Pranckietis atkreipė dėmesį — turėti mokytojų neužtenka: „Mokytojas — puiki idėja, bet mokytojas privalo turėti, ką mokyti. Mes kalbame apie idėją įteisinti dvigubą pilietybę, […] kalbame apie ateitį."

  Pristatydamas paskutinę, trečiąją, bet iš dviejų dalių sudarytą idėją, ministras pirmininkas atkreipė dėmsį, kad tokia buvo žmonių valia: „Žmonių valia iš tikrųjų atsirado keturios idėjos, nes sujungti į vieną būtų sudėtinga. Pirmiausia, šeima yra mūsų valstybės pagrindas. Norint kurti šeimą reikia turėti tvirtą socialinį pagrindą. Taip susiklostė mūsų tradicijos, kad kiekvienas lietuvis nori turėti būstą, ir tai nėra paprasta. Manau, labai svarbu, kad kiekviena jauna šeima galėtų turėti savo būstą."

  Apie iniciatyvą "Idėja Lietuvai"

  Neeilinė iniciatyva buvo pristatyta pernai rudenį. Idėjų rinkimo etape buvo pasiūlyta daugiau nei 1500 idėjų, kurios buvo priskirtos vienai iš 14 sričių: aplinkos apsauga, energetika, ekonomika, krašto apsauga, kultūra, socialinė apsauga, susisiekimas, sveikatos apsauga, švietimas, mokslas, teisė, žemės ūkis, vidaus reikalai, kita. Vėliau vyko diskusijų apie idėjas etapas.Jose dalyvavo miesto, rajono valdžios atstovai, įtakingiausi sričių ekspertai.

  2017 metų gruodį buvo paskelbtas 30 išgrynintų idėjų sąrašas. Šios idėjos buvo atrinktos remiantis trimis kriterijais: skaitomumu, idėjų persidengimu ir populiarumu.

  Skaitomumo statistiką sekė visos iniciatyvoje dalyvaujančios žiniasklaidos priemonės, populiarumas buvo vertinamas žiūrint, kiek žmonių išreiškė palaikymą paspausdami mygtuką „Verta įgyvendinti" prie idėjos tinklapyje idejalietuvai.lt, o persidengimas atspindi tai,  kiek žmonių siūlė tą pačią ar labai panašią idėją.

  Galiausiai iš šio sąrašo buvo atrinktos trys svarbiausios idėjos. Žurnalas „Reitingai" apklausė 600 įtakingiausiųjų šalies ekspertų ir profesionalų. Kiekvienoje iš trijų sričių  respondentai rinko po vieną idėją,  kuri, jų manymu, Lietuvai yra svarbiausia šiuo metu. „Spinter tyrimai" atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą  — buvo apklausta 1000 šalies gyventojų. Jie, kaip ir ekspertai, kiekvienoje iš trijų sričių rinko po vieną, jų vertinimu, Lietuvai svarbiausią idėją. Susumavus šių apklausų rezultatus buvo atspindėta bendra visuomenės nuomonė.

  Tegai:
  "Idėja Lietuvai", Lietuva

  Svarbiausios temos