13:08 2019 Gruodžio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB69.9930
  Lukiškių kalėjimas, archyvinė nuotrauka

  Europos Taryba nepatenkinta Lietuvos kalinių teisių užtikrinimu

  © Sputnik / Александра Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  193

  Europos Taryba atliko Lietuvos kalėjimų patikrą dar 2016 metų rugsėjį ir giria valdžią už pastangas mažinti kalinių skaičių, tačiau kalinių gyvenimo sąlygas kalėjimuose reikia gerinti

  VILNIUS, vasario 3 — Sputnik. Europos Tarybos komisija 2016 metų rugsėjo 5-15 dienomis tikrino Lietuvos kalinių teisių užtikrinimo  sistemą.

  Palyginti su ankstesniu vizitu Lietuvoje pastebėta pažanga, ypač įtariamųjų teisių užtikrinimas policijos sulaikymo metu. Tačiau Europos Taryba liko nepatenkinta nuteistųjų gyvenimo standartais.

  Išvadoje rašoma, kad Lietuvos valdžios institucijos turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad sulaikyti asmenys būtų apsaugoti nuo blogo elgesio. Jems turi būti užtikrintos būtiniausoios teisės: susitikimas su advokatu, teisę į gydytoją ir į tai, kad apie jų sulaikymą būtų pranešta giminaičiams.

  Sveikindami Lietuvos teisėsaugos institucijų pastangas mažinti kalinių skaičių, Europos Taryba pabrėžia, kad iki šiol nepasikeitė oficialūs minimalios vienam suaugusiam nuteistam kaliniui tenkančios gyvenamosios erdvės standartai.

  Daugiausiai susirūpinimo Europos Tarybos komisijai kelia smurto mastas Alytaus ir Marijampolės kalėjimuose. Daroma išvada, kad padėtis šiose įstaigose, palyginti su ankstesniu vizitu, tapo dar blogesnė.

  "Kaip ir anksčiau, smurtas tarp kalinių paaiškinamas keliais svarbiais reiškiniais: didelio kalinių skaičiaus apgyvendinimas ankštose patalpose, neformalios kalinių hierarchijos egzistavimas, neteisėtų narkotikų ir neteisėtai gabenamų mobiliųjų telefonų gausa, ir paskutinis, bet ne mažiausiai svarbus, laisvės atėmimo įstaigų darbuotojų mažas skaičius, kurio nepakanka norint užtikrinti kalinių saugumą", — rašoma pranešime.

  Komisijos nariai patikros metu gavo kelis kalinių skundus dėl  Alytaus ir Marijampolės kalėjimo darbuotojų elgesio. Kaliniai teigė, kad prižiūrėtojai panaudoja pernelyg didelę fizinę jėgą.

  Taip pat savo išvadoje Europos Tarybos komisija pabrėžė, kad visiškai nepasikeitė sąlygos psichikos sveikatos gydymo įstaigose. Tačiau komisijos nariams didelį įspūdį padarė Rokiškio psichiatrijos ligoninės atnaujinimo lygis ir tuo pat metu labai prastos ligonių laikymo sąlygos Vilniaus psichikos sveikatos centre.

  Lietuvos atsakymas

  Savo atsakyme Lietuvos institucijos pabrėžė, kad 2017 metų gegužės 25 dieną šalyje įsigaliojo Baudžiamojo kodekso 50 straipsnio pakeitimai, nustatantys, kad sulaikytam asmeniui užtikrinama galimybė dar iki pirmosios apklausos be pašalinių susitikti su gynėju.

  Pataisos pareigūnai nuo gruodžio gaus didesnius atlyginimus >>

  Laisvės atėmimo įstaigose yra teikiamos tik pirminio lygio (ambulatorinės) asmens sveikatos priežiūros paslaugos (šeimos medicina, odontologija, psichiatrija, slauga). Tais atvejais, kai pacientui reikalingos antrinio lygio (ambulatorinės arba stacionarinės) sveikatos priežiūros paslaugos, šioms paslaugoms suteikti pacientas yra vežamas į Laisvės atėmimo vietų ligoninę arba artimiausią viešąją asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Tokioms konsultacijoms kiekvieną savaitę vidutiniškai nuvežama apie dešimt pacientų.

  Dar šia tema

  Teisingumo ministerija kontroliuos kiekvieno kalėjimo viešiuosius pirkimus
  Lietuvos kalėjimuose galima auginti barzdą
  Korupcija įtariami Kalėjimų departamento pareigūnai nušalinti nuo pareigų
  Tegai:
  kalėjimas, kalinys, teisės, Europos Taryba, Lietuva

  Svarbiausios temos