22:09 2018 Gruodžio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1285
 • RUB75.2265
  Operacija, archyvinė nuotrauka

  Sveikatos apsaugos ministras atmetė donorystės per prievartą idėją

  © Sputnik / Варвара Гертье
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (193)
  36 0 0

  Anksčiau konservatorius Mykolas Majauskas pasiūlė potencialiais donorais laikyti visus, kas raštu neatsisakė donorystės

  VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasiūlė, kad Lietuvos gyventojai dėl organų donorystės apsispręstų atsiimdami asmens dokumentus. Apie tai ministras pasakė interviu Žinių radijui.

  Anksčiau Seimo partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" narys Mykolas Majauskas pareiškė, kad Lietuvoje kasmet miršta apie 20 žmonių, nesulaikę donorų, dar keli šimtai žmonių negali pilnaverčiai gyventi. Ryšium su tuo, Majauskas pasiūlė keisti dabartinę donorystės tvarką. Vietoje to, kad donorais galėtų būti tik savanoriai, pasiūlė įvesti numanomo sutikimo donorystę.

  Tai reiškia, kad donorais taptų visi automatiškai, jeigu nepaprašytų kitaip. Pasak politiko, gyventojai galėtų gauti du laiškus, į kuriuos, jeigu neatsako, automatiškai yra priskiriami prie organų donorų sąrašo arba po žmogaus mirties jo valią gali išreikšti artimieji.

  Veryga pabrėžė, kad ministerija ruošia šiek tiek kitokią tvarką — kad asmuo, atsiimdamas savo tapatybės dokumentą, galėtų ar privalėtų deklaruoti, ar sutiktų būti įtrauktas į donorų registrą, ar ne. Anot ministro, tokiu atveju per maždaug 10 metų laikotarpį visi gyventojai deklaruotų savo valią. 

  Dabar Lietuvoje organų donorystė įmanoma tik turint asmeninį donoro sutikimą. Nepaisant to, galutinį sprendimą dėl donorystės priima murusio artimieji. Šiuo metu donorų organų laukia 408 žmonės — reikia persodinti inkstus, akių rageną, kepenis, širdį, plaučius.

  Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, 26 tūkstančiai gyventojų sutinka tapti donorais, iš jų beveik devyni tūkstančiai yra vyrai, o daugiau nei 17 tūkstančių — moterys. Per metus maždaug 60 žmonių tampa organų donorais. Pagal įstatymą, organai iš donorų gali būti paimti tik konstatavus smegenų mirtį.

  Verygos pateiktas sutikimo modelis jau veikia keliose ES šalyse, įskaitant Latviją ir Lenkiją.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (193)

  Dar šia tema

  Padovanok kitam gyvybę — lietuviai dėkingi organų donorams
  Tegai:
  organų donorystė, Aurelijus Veryga, Mykolas Majauskas, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos