15:24 2021 Balandžio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1904
 • RUB91.9588
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (421)
  160

  Medikai perspėja, kad internetinėje erdvėje puikia edukacine priemone įvardijamas išmanusis plastilinas ar šlykštukai savo sudėtyje turi pavojingos sveikatai, ypač vaikų ir paauglių, medžiagos

  VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Viešojoje erdvėje plintanti "pasidaryk pats" mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime), iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai, tačiau jų sudėtyje yra nuodų, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

  Internetinėje erdvėje skelbiamuose įrašuose šis užsiėmimas įvardijamas kaip puiki edukacinė priemonė, skatinanti vaikų ir paauglių kūrybingumą. Tačiau nė vienoje instrukcijoje neparašyta, jog šis žaislas pavojingas sveikatai, ypač vaikų ir paauglių, kadangi jo sudėtyje yra borakso.

  "Boraksu" vadinama daug medžiagų

  Viena iš pagrindinių ir ypač kenksmingų minimų sudėtinių dalių yra boraksas. Buityje paplitusiu bendriniu pavadinimu "boraksas" paprastai vadinamos kelios cheminės medžiagos: dinatrio tetraborato dekahidratas, bevandenis dinatrio tetraboratas, dinatrio tetraborato pentahidratas, bevandenis dinatrio oktaboratas, dinatrio oktaborato tetrahidratas ir dar kelios boro rūgšties natrio druskos.

  Sudėtyje — nuodai

  Europos Sąjungos reglamentas, nustatantis cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo reikalavimus (jį galima rasti pagal raktinius žodžius "Reglamentas (EB) Nr. 1272/2008"), visas šias medžiagas, o taip pat ir boro rūgštį, priskiria 1B kategorijos reprodukciją toksiškai veikiančioms medžiagoms.

  Pagal minėtą reglamentą, šių medžiagų etiketėse turi būti toks įspėjamasis ženklas ir tekstas:

  Įspėjamasis ženklas ir tekstas
  Įspėjamasis ženklas ir tekstas

  Tykanti grėsmė — nevaisingumas ir vaisiaus apsigimimai

  Tačiau, jei įspėjamieji ženklai dar neatbaidė nuo noro pasigaminti tokį žaislą, galbūt informacija apie tai, kaip veikia šios medžiagos, padės geriau apsispręsti.

  Nustatyti priežastinį ryšį tarp vaikystės žaislų ir problemų susilaukti vaikų suaugus bei tikimybės, jog vaikas gims su sunkiais sveikatos sutrikimais, yra sudėtinga. Tačiau šių medžiagų toksiškumas reprodukcijai yra įrodytas laboratoriniais tyrimais naudojant eksperimentinius gyvūnus (paprastai peles ir žiurkes). Šių bandymų duomenys parodė, jog boro rūgšties natrio druskos ypač kenkia vyriškos lyties gyvūnams. Berniukų reprodukcinei sistemai šios medžiagos gali pakenkti ne tik vaikystėje, bet dar esant gimdoje, kai nėščia moteris gauna šių nuodų. Neskirstant pagal lytį, dėl šių medžiagų neigiamo poveikio įsčiose vaikams gali pasireikšti įgimtos stuburo slankstelių, akių, kraujotakos ar centrinės nervų sistemos anomalijos.

  Veiklą su nuodingosiomis medžiagomis reglamentuoja įstatymai

  Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymas 1B kategorijos toksiškai reprodukciją veikiančias medžiagas (taigi ir boraksą) priskiria nuodingosioms medžiagoms.

  Įstatymas taip pat nustato, kad nuodingąsias medžiagas gali naudoti tik tie asmenys, kurie atitinka įstatyme nurodytą kompetenciją ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus, turi įstatyme nurodytą leidimą ir veiklą vykdo patalpose, atitinkančiose Lietuvos sveikatos apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus. Už šio įstatymo pažeidimus taikoma baudžiamoji atsakomybė.

  Už neteisėtą borakso naudojimą gresia teistumas

  Todėl prieš perkant ir naudojant boraksą reikėtų savęs paklausti: ar tikrai turiu reikiamų medicinos ir chemijos žinių bei praktinės nuodingųjų medžiagų naudojimo patirties? Ar mano namai tikrai atitinka minėtus patalpų reikalavimus? Ar žinau, kas tai yra saugos duomenų lapas ir kurioje jo dalyje rašoma apie asmens apsaugos priemones, kurias privaloma naudoti dirbant su nuodingąja medžiaga? Ir, galų gale, kokią įtaką mano tolesniam gyvenimui padarytų teistumas?

  Temos:
  Medicina ir sveikata (421)
  Tegai:
  boraksas, pavojinga sveikatai medžiaga, šlykštukai, žaislai, Lietuva

  Svarbiausios temos