21:18 2018 Gruodžio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1285
 • RUB75.2265
  Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Grybauskaitė pasveikino su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena

  © Photo: facebook / Dalia Grybauskaitė
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  4402

  Šventė skirta 1990 metų įvykiams, kai Lietuva tapo pirmąja iš 15 tarybinių respublikų, pasinaudojusių iki tol formalia teise atsiskirti nuo TSRS

  VILNIUS, kovo 11 — Sputnik. Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pasveikino piliečius su valstybine švente  Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, kuri kasmet švenčiama kovo 11-ąją.

  Prezidentė savo sveikinime pabrėžė, kad  "Lietuvą į Kovo 11-ąją vedė visos tautos pasiryžimas atkovoti nepriklausomą valstybę ir atgauti tūkstantmetę savigarbą". 1990-1991 metų įvykių metu Lietuva dar kartą sau ir visam pasauliui įrodė nepalaužiamą valią atgimti, vėl tapti savarankiška ir stipria, pripažinta ir verta pasididžiavimo.

  Pasak prezidentės, kovo 11-oji visada suskamba kaip amžinas pavasaris ir priminimas, kad "viltis ir tikėjimas savo jėgomis virsta didžiausiu laimėjimu". Jau beveik tris dešimtmečius Lietuva yra laisva ir nepriklausoma valstybė, o jos gyventojų rankose — Tėvynės galimybės, sėkmė ir ateitis.

  На улицах Вильнюса в первые дни после объявления независимости, архивное фото
  © Sputnik / Владимир Вяткин
  Lietuva paskelbė apie savo nepriklausomybę

  Judėjimas už nacionalinės nepriklausomybės atkūrimą ypač aktyvus Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos šalyse, buvo 1980-aisiais. 1990 metais kovo 11-ąją įvyko pirmasis Aukščiausiosios Tarybos posėdis, kuriame dauguma balsų buvo išrinktas jos pirmininkas — Vytautas Landsbergis. Tądien, po nepaprastai atsakingų pasitarimų, buvo pasirašytas Lietuvos nepriklausomybės atstatymo Aktas.

  Kovo 11-osios Akte teigiama, kad "atstatomas 1940 metų svetimos jėgos panaikintas Lietuvos Valstybės suvereninių galių vykdymas ir Lietuva nuo šiol yra nepriklausoma valstybė". Taigi, Lietuva tapo pirmąja Tarybų respublika, paskelbusia savo nepriklausomybę.

  На улицах города Вильнюса после объявления независимости, архивное фото
  © Sputnik / Владимир Вяткин
  Lietuva paskelbė apie savo nepriklausomybę

  Nors savo nepriklausomybę Lietuva paskelbė 1990-ųjų kovo 11 dieną, tarptautiniu mastu ji buvo pripažinta tik beveik po metų. 1991 metų sausio 13-osios naktį Tarybų kariuomenė ir specialiosios pajėgos jėga mėgino nuversti "teisėtą Lietuvos valdžią", 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo TSRS. Tą naktį žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių. Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena.

  Pirmoji Lietuvos nepriklausomybę pripažino Islandija, kuriai lietuviai kasmet dėkoja, prieš pat islandų nepriklausomybės dieną (birželio 17 dieną) sukurdami ypatingą šventę Vilniuje. Antrojoje 1991-ųjų pusėje Lietuvą pripažino ir pasaulio didžiosios valstybės.

  Dar šia tema

  Minint Kovo 11-ąją Vilniuje bus laikinai ribojamas eismas
  Visą kovo 11-ąją galima nemokamai lankyti Nacionalinio muziejaus padalinius
  Kovo 11-ąją Kaunas išskleis pusės kilometro trispalvę
  Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena — kovo 11
  Tegai:
  sveikinimas, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, Dalia Grybauskaitė, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos