18:36 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2053
 • RUB89.3155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  252

  Kovo 17 dieną švenčiama pagrindinio Airijos globėjo šventė, kurios metu rengiami didelio masto festivaliai su dainomis, šokiais ir vaišėmis

  VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Šventasis Patrikas savo gyvenimą skyrė Smaragdinei salai, tačiau šiandien šventės šio žmogaus garbei vyksta beveik visame pasaulyje: nuo Japonijos iki Rusijos.

  Daug legendų yra susiję su Šventojo Patriko asmenybe. Istorija sako, kad būtent  jo dėka krikščionybė buvo įsteigta Airijos žemėse ir viskas įvyko beveik be kraujo praliejimo, priešingai nei kitose žemėse.

  Kas toks Šventasis Patrikas

  Manoma, kad Patriko tikrasis vardas buvo Mavinas Sukkatas.  Jis gimė 389 metais Didžiojoje Britanijoje (istorija, kad Patrikas buvo airis yra mitas). Jo tėvas buvo diakonas, apskritai, šeima buvo turtinga.

  Kai berniukui buvo 16 metų, jį pagrobtas plėšikai, kurie nužudė jo tėvą. Taip Patrikas buvo parduotas vergijai, kur jam teko ganyti galvijus.

  Празднование Дня Святого Патрика
  © Sputnik / Евгений Ткачев
  Paradas Dubline Švento Patriko dienos proga

  Legenda byloja, kad  būtent šiuo metu Mavinas įtikėjo Dievą, nes jis nurodė jam kelią, vedantį iš nelaisvės. Tada likimas nuvedė jį iki Britanijos. Jį atvedė vizija,  kad jis, kaip misionierius, turėtų grįžti į Airiją ir ten skelbti Evangeliją bei bandyti paversti šalies gyventojus krikščionimis.

  Парад в честь Дня святого Патрика в Москве
  © Sputnik / Евгения Новоженина
  Žaliai šią dieną pasipuošia ne tik žmonės

  Mavinas sugrįžo į Galiją, mokėsi ir tapo diakonu (vėliau vyskupu) ir tapo Patriku. Vėliau Popiežius Celestinas II suteikė Patrikui palaiminimą dėl Airijos krikšto. Patrikas buvo ne pirmasis, kas bandė įvesti krikščionybę Airijoje, tačiau tai pavyko tik jam. Gyveno Patrikas net 104 metus.

  Šventės tradicijos

  Šventojo Patriko diena švenčiama ne tik Airijoje, bet ir daugelyje šalių, kur gyvena daug airių.

  1903 metais Airijoje Šventojo Patriko diena gavo oficialios šventės statusą. Tada dėl didelio kiekio alkoholio šią dieną buvo uždaromos visos smuklės, tačiau draudimas buvo nutrauktas po 70 metų.

  Išsaugotos ne tik liaudiškos šios dienos tradicijos, bet ir krikščioniškos. Kasmet piligrimai pakyla į kalną Crow Patrick, kur Šventasis Parikas meldėsi 40 dienų prieš mirtį. Liaudiškos tradicijos yra gerai visiems žinomos: taurelė alkoholinio gėrimo su dobilo trilapiu dugne ir žali drabužiai.

  День Святого Патрика в Ужуписе
  © Sputnik/ Alisa Babickaya
  Taip vilniečiai ir Užupio svečiai pasitiko Švento Patriko dieną pernai

  Vilniuje jau tradiciškai Šventojo Patriko diena švenčiama Užupyje, kur pusvalandžiui žaliai nudažoma Vilnelė.

  Upių dažymo žaliai tradiciją atsitiktinai pradėjo Čikagos santechnikai, kurie, taisydami skyles miesto vamzdynuose, naudojo specialius žalios spalvos dažus. Nuo to laiko upių dažymą Čikagoje iki šiol finansuoja santechnikų sąjunga.

  Tegai:
  tradicijos, šventė, Švento Patriko diena

  Svarbiausios temos