14:31 2020 Liepos 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB81.3769
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  23

  Minimalios socialinio draudimo įmokos įvedimas privertė darbdavius primokėti įmokų už 39 tūkstančius visą mėnesį dirbusių darbuotojų ir už 6 tūkstančius ne visą mėnesį dirbusių darbuotojų

  VILNIUS, kovo 21 — Sputnik. 39 tūkstančiams visą mėnesį dirbusių šalies gyventojų sumokėtos papildomos socialinio draudimo įmokos, kad jie galėtų įgyti pilną stažą ir tikėtis normalios pensijos, pranešė Sodros spaudos tarnyba.

  Dar 37 tūkstančiai darbuotojų, kurie gruodį gavo atlyginimą, nesiekiantį minimalios mėnesinės algos, sausį uždirbo didesnes — MMA perkopusias — pajamas, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos.

  Sodros duomenimis, sausį gavusiųjų mažesnę nei minimalią algą buvo 131 tūkstantis. Iš jų minimalių socialinio draudimo įmokų reikalavimas buvo taikomas 73 tūkstančiams darbuotojų. Vidutinė socialinio draudimo priemoka už vieną žmogų — šiek tiek daugiau nei 50 eurų.

  Pernai 25 proc. asmenų, kuriems skirtos senatvės pensijos, neturėjo būtinojo stažo, o vidutinė jiems skirta pensija — 162 eurai. Tai perpus mažiau nei vidutinė pensija sukaupus būtinąjį stažą.

  Buvo ir atleidimų

  Sausį atleistų žmonių, kurie iki tol uždirbo itin mažą algą buvo maždaug 1,5 tūkst. daugiau negu prieš metus. Ir to padidėjimo priežastis galėtų būti naujasis reikalavimas. Tačiau reikėtų įvertinti, kad daugiau nei 40 proc. šių darbuotojų alga nesiekė ir 100 eurų. O tūkstančiai jų gavo 10, 20, 40 eurų siekiančią algą per mėnesį.

  "Galimos teigiamos pasekmės — tai, kad sumažėja nesąžiningos konkurencijos galimybės, kai apsukrūs darbdaviai ne visada teisėtais būdais išvengia ar sumažina socialinio draudimo įmokas ir taip sutaupo savo darbuotojų socialinių garantijų sąskaita; taip pat tai, kad padidėja bendras pajamų lygis.

  Galimos neigiamos pasekmės — tai, kad dėl padidėjusių darbo sąnaudų darbdaviai gali atleisti mažai uždirbančius darbuotojus ar kaitalioti darbo sąlygas, darbuotojų veiklos formas, kad išvengtų prievolių", — sako "Sodros" vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

  Anot jos, minimalios socialinio draudimo įmokos įvedimas — strateginis sprendimas, kurio pagrindinis tikslas — padėti mažas pajamas gaunantiems žmonėms įgyti teises į pensiją. 

  Tegai:
  Valstybinis socialinio draudimo fondas "Sodra"

  Svarbiausios temos