06:43 2019 Spalio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1113
 • RUB71.1371
  Stačiatikių Velykos, nuotrauka iš įvykio vietos

  Stačiatikiai švenčia Velykas

  © Sputnik / Илья Питалев
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Velykos 2018 (17)
  303 0 0

  Kaip ir katalikai, stačiatikiai Velykų datą nustato pagal Mėnulį, tai pirmasis pilnaties sekmadienis po lygiadienio, šiemet Velykos švenčiamos balandžio 8 dieną

  VILNIUS, balandžio 8 — Sputnik. Stačiatikių ir katalikų Velykų datos dažnai nesutampa dėl 14 dienų skirtumo, atsirandančio dėl Julijaus ir Grigaliaus kalendorių naudojimo. Viso pasaulio krikščionys tą pačią dieną švenčia Velykas tik kas 4-5 metus.

  Katalikai nekreipia dėmesio į žydų Pesacho šventės datą, o stačiatikiams tai yra labai svarbu. Jėzus Kristus pagal žydų kalendorių buvo nukryžiuotas Nisano mėnesio 14 dieną, per Pesachą ir prisikėlė po jo. Stačiatikiai siekia, kad Velykų laikas kuo labiau atitiktų tikrąją datą, todėl jas švenčia tik po žydų Pesacho.

  Пасхальное богослужение в храме Христа Спасителя
  © Sputnik / Илья Питалев
  Pagrindinėje šalies stačiatikių katedroje — Kristaus Gelbėtojo Katedroje Maskvoje įvyko šventinės pamaldos

  Stačiatikiai krikščionys sekmadienį, balandžio 8 dieną švenčia pagrindinę tikinčiųjų šventę — Šventojo Kristaus Prisikėlimo šventę. Velykų dieną prisimenamas Jėzaus Kristaus prisikėlimas iš numirusių trečią dieną po jo nukryžiavimo. Iškilmingos pamaldos vyksta naktį. Rusijoje Velykų pamaldos įvyko balandžio 8-ąją visose stačiatikių bažnyčiose. Pagrindinėje šalies stačiatikių katedroje — Kristaus Gelbėtojo Katedroje Maskvoje įvyko šventinės pamaldos. Joms vadovavo Maskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas. Į pamaldas atėjo keli tūkstančiai tikinčiųjų.

  Встреча Благодатного огня в аэропорту Внуково
  © Sputnik / Виталий Белоусов
  Sulaukę Velykų, stačiatikiai renkasi prie stalo, ant kurio dedamas anksti rytą, Kristui prisikėlus, šventiko pašventintas maistas

  Paskutinį sekmadienį prieš Velykas stačiatikiai švenčia Verbų sekmadienį. Prieš Velykas stačiatikiai pasninkauja net 7 savaites. Apskritai stačiatikiai pasninkauja ilgiausiai iš visų tradicinių religijų atstovų — daugiau kaip 200 dienų per metus.

  Sulaukę Velykų, stačiatikiai renkasi prie stalo, ant kurio dedamas anksti rytą, Kristui prisikėlus, šventiko pašventintas maistas — kiaušiniai, kurie turi būti kuo raudonesni, nes simbolizuoja Kristaus kraują,  saldumynai ir pagrindinis Velykų patiekalas — pascha.

  Pirmąją savaitę po Velykų stačiatikiai skiria mirusiesiems paminėti. Tuomet lankomi artimųjų kapai.

  Temos:
  Velykos 2018 (17)

  Dar šia tema

  Velykos Lietuvoje suvienija katalikus ir stačiatikius
  Ką lietuviai perka Velykų stalui
  Tegai:
  krikšionybė, stačiatikiai, šventė, Velykos

  Svarbiausios temos