11:25 2020 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1108
 • RUB68.2495
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  26

  Interneto portale planuojama sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus ir atverti juos visuomenei

  VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Kultūros ministerija skyrė 10 tūkst. eurų Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai tęsti YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto archyvo skaitmeninimo veiklas.

  "YIVO Vilniaus projektas" — tarptautinis skaitmeninimo projektas, kurio užduotis yra išsaugoti ir suskaitmeninti išlikusį žydų dokumentinį paveldą.

  Jį sudaro Vilniuje tarpukarį veikusio YIVO saugotų ir nuo sunaikinimo išgelbėtų kolekcijų fragmentai. Jidiš kalba suskaitmenintos knygos sudarys didžiausią žydų dokumentinio paveldo virtualų archyvą pasaulyje.

  Planuojama specialiame interneto portale sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus, virtualioje erdvėje atkurti vienos didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje — Mato Strašūno Vilniaus biblioteką ir atverti jos unikalių dokumentų  archyvą visuomenei.

  Projekto apimtis — apie 10 tūkst. retų ir unikalių leidinių bei 1,5 mln. įvairių dokumentų.

  "Šis projektas svarbus ir mokslininkams, ir Lietuvos visuomenei", — teigia Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Pileckaitė. — Dokumentai pasakoja, kaip žydai atvyko, kūrėsi  ir gyveno  mūsų šalyje, kaip mokėsi ir kartu ją kūrė. Tai padės geriau susipažinti su daugialypiu Lietuvos žydų gyvenimu, suvokti  jų santykį su Lietuva".

  Projektą įgyvendina YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas (JAV), Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

  YIVO buvo įkurtas Vilniuje 1925-aisiais. Jame buvo kaupiamas žydų liaudies folkloras, memuarai, knygos ir publikacijos, žydų bendruomenės dokumentai. Institutas veikė iki 1941-ųjų, kada naciai archyve sukauptas knygas išvežė į Frankfurtą. 1946 metais JAV kariuomenė aptiko šią medžiagą ir perkėlė į Niujorką, kur tuo metu jau veikė atkurtas YIVO institutas.

  Tegai:
  žydai, Lietuva

  Svarbiausios temos