01:25 2020 Birželio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  102

  Seimas patvirtino pataisas, pagal kurias keičiamas Genocido aukų muziejaus pavadinimas, o Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras koordinuos TSRS "okupacijos" tyrimus

  VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Buvusiuose KGB rūmuose Vilniuje įsikūręs Genocido aukų muziejus pervadintas į Okupacijų ir laisvės kovų muziejų, rašoma Seimo pranešime spaudai.

  Toks pavadinimas nustatytas naujoje Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cen­tro (LGGRTC) įstatymo redakcijoje. Už naujas nuostatas balsavo 95 Seimo nariai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.

  Ankstesnis muziejaus pavadinimas buvo kritikuojamas dėl to, kad ekspozijoje daugiausia buvo pristatomi "sovietinio režimo" nusikaltimai. Be to, muziejaus pavadinimas ir ekspozicija buvo kritikuojami dėl to, kad nebuvo pristatytas žydų genocidas, prie kurio prisidėjo ir lietuvių kolaborantai, taip pat abejojama dėl "genocido" sąvokos Stalino represijų atžvilgiu.

  Genocido aukų muziejus Vilniuje >>

  Pavyzdžiui, "The Guardian" kolumnistas Džonatanas Fridlandas savo straipsnyje "Galiu suprasti, kodėl lietuviams patinka "dvigubo genocido" teorija. Bet nuo to ji nėra mažiau bjauri" rašė: "Kai nacizmo ir komunizmo nusikaltimai sulyginami, mes paprastai nematome sąžingos istorijos apie pirmąjį. Lentelėse ant Devintojo forto sienų, pavyzdžiui, kalbama tik apie "nacius ir jų bendrininkus". Ten nepaminėta, kad šiais "bendrininkais" buvo lietuviai-savanoriai, kurie noriai naikino žydų tautybės bendrapiliečius. Kelionėje po šalį aš aplankiau daugybę atminimo vietų, susijusių su karu, — niekur nepamačiau nepatrauklios tiesos pripažinimo: tas faktas, kad nacių okupuotoje Europoje žuvusiųjų dalis tarp Lietuvos žydų (daugiau nei 90 proc.) buvo viena didžiausių, grindžiamas tuo, kad naciams aktyviai padėjo vietos gyventojai".

  "Sovietinio laikotarpio represijos buvo baisios, tačiau jų negalima pavadinti genocidu, — tikina "The Guardian" autorius. — Areštas ir sušaudymas griovyje prie forto — ne tas pats dalykas. Tai nesuderinami dalykai ir teigti priešingai — reiškia atimti iš "genocido" sąvokos bet kokią prasmę".

  Prieš pervadinant muziejų Lietuvoje vyko diskusijos apie lietuvių dalyvavimą holokausto veikloje. Sprendimą paveikė Vilniaus rašytojos Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai" apie lietuvius, kurie žudė žydus. Dėl knygoje aprašomų istorijų Lietuvos visuomenėje kilo skandalas. Lietuvoje yra 227 žinomos žydų žudynių vietos.

  Be to, pagal patikslintas nuostatas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) bus valstybės įstaiga, tirianti visas genocido bei kitų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų apraiškas, 1920-1939 metų Vilniaus krašte "okupacinio režimo" vykdytą politiką bei pasipriešinimo jai procesus, Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, TSRS vykdytą "agresiją" ir jos padarinius, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, inicijuojanti genocido organizatorių ir vykdytojų veiksmų teisinį įvertinimą. Iki šiol 1990-1993 metų laikotarpio istorinės medžiagos rinkimas, kaupimas, analizavimas, informacijos sklaida, istorinės atminties puoselėjimas nebuvo teisiškai reglamentuotas.

  Vanagaitė mėgsta triukšmą, Lietuvos žydai — tylą. Kas teisus? >>

  Prie LGGRTC veiks dvi institucijos. Išvadas dėl karių savanorių, laisvės kovų dalyvių ir asmenų, nukentėjusių nuo 1939-1990 metų "okupacijų", teisinio statuso pripažinimo centrui teiks Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisija, kurios sudėtį ir jos nuostatus tvirtina Vyriausybė. Prie šio centro taip pat veiks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo, aukų rėmimo ir įamžinimo fondas, už kurio steigimą ir jo nuostatų tvirtinimą bus atsakinga Vyriausybė.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Europos žydų kongresas smerkia išpuolius prieš Vanagaitę
  Lietuva viešina KGB pareigūnų slaptuosius pranešimus
  Tegai:
  genocidas, "sovietinė okupacija", politinių represijų aukos, žydai, Lietuva

  Svarbiausios temos