10:08 2019 Kovo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1387
 • RUB72.5435
  Privatus namas, archyvinė nuotrauka

  Kaip nenukentėti nuo privalomų dūmų detektorių sukčių

  CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  5410

  Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato pareigūnė Rasa Bekežienė perspėja, kad vykdoma autonominių dūmų detektorių akcija gali pasinaudoti ir sukčiai

  VILNIUS, balandžio 28 — Sputnik. Ugniagesiai neketina rengti reidų, kurių metu tikrins ir baus autonominių dūmų detektorių neturinčius žmones, rašo LRT.

  Šiuo metu vykdoma tik prevencinė akcija, kurios metu ugniagesiai žmonėms patars, o ne juos baus. Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai perspėja, vykdoma akcija gali pasinaudoti ir sukčiai.

  Visuose gyvenamuosiuose būstuose dūmų detektorius privaloma įsirengti nuo gegužės 1 dienos.

  Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Gaisrų prevencijos skyriaus vyriausiojo specialisto Aurimo Gudžiausko, priimti sprendimą, kad visuose būstuose turi būti įrengti dūmų detektoriai, paskatino kitų šalių praktika ir Lietuvos gaisrų statistika.

  Analizuojant statistiką pastebėta, kad apie 90 procentų gaisruose žuvusių gyventojų žuvo, būdami gyvenamosiose patalpose.

  ''Todėl kaip vieną iš tokių prevencijos priemonių, mažinant žūtis gaisruose, matome būtent šiuos autonominius dūmų detektorius", — nurodo Gudžiauskas.

  Kol kas nėra tikslių skaičių, kiek žmonių šiuo metu jau yra įsirengę dūmų detektorius, tačiau ankstesni duomenys nedžiugino — tik apie 16 procentų būstų turėjo įrengtus autonominius dūmų detektorius.

  Į dūmus detektorius neturi reaguoti visada

  Nereikia tikėtis, kad detektorius užfiksuos menkiausią dūmų kiekį. Kaip teigia specialistas, dėl trumpalaikio dūmų atsiradimo ar menkos dūmų koncentracijos dūmų detektorius nesuveiks.

  Jie neturėtų reaguoti į prisvilintą maistą, garus virtuvėje. Autonominis dūmų detektorius turi jausti dūmus tam tikrą laiką ir tik tada skleidžia garso signalą. 

  Dūmų detektorių kokybę tikrina Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Ji, anot Gudžiausko, dabar kaip tik organizuoja reidus po prekybos vietas, kur pardavinėjami dūmų detektoriai, ir tikrina, ar jie atitinka visus kokybės reikalavimus.

  Baudų kol kas nebus

  Už priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus yra numatytos baudos nuo 10 iki 70 eurų, tačiau nereikia manyti, kad ugniagesiai iš karto puls bausti visus, kurie neturi autonominių dūmų detektorių.

  Ugniagesiai turi tikslą pamokyti žmones ir jiems patarti, kur įsirengti dūmų detektorių, į ką atkreipti dėmesį namuose, kur gali būti gaisro pavojai. Jie nesiruošia organizuoti baudžiamųjų reidų.

  Kaip neįsileisti sukčių

  Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkė Rasa Bekežienė perspėja, kad gaisrininkų vykdoma akcija gali pasinaudoti sukčiai, siekiantys patekti į gyventojų namus. Anot Bekežienės, statistika rodo, kad gyventojai yra labai patiklūs ir dėl to dažnai nukenčia patys.

  Nors tokio sukčiavimo atvejų kol kas nebuvo užfiksuota, Bekežienė ragina žmones atkreipti dėmesį į skiriamuosius ženklus, kuriuos paprastai turi pareigūnai — tiek gaisrininkai, tiek policininkai. Pašnekovė pabrėžia — pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, ar į namus atvykęs pareigūnas vilki uniformą.

  Jeigu žmonės patys susitaria dėl dūmų detektoriaus įrengimo ar patikros, būtina tiksliai suderinti laiką ir aptarti visas aplinkybes — kas atvyks ir kokiu tikslu.

  Jeigu tokie asmenys atvyksta neperspėję, skubina gyventojus labai greitai priimti kokius nors sprendimus, galima sunerimti, nes gali būti, kad pasitaikys ir tokių sukčiavimo atvejų.

  Dar šia tema

  Liūdna statistika: 2018-ųjų sausį kilo beveik 30% daugiau gaisrų nei pernai
  Gaisrų statistika Lietuvoje
  Tegai:
  dūmų detektoriai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Lietuva

  Svarbiausios temos