12:29 2019 Birželio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1316
 • RUB71.5191
  Pilkasis ruonis, archyvinė nuotrauka

  Jūrų muziejuje padaugėjo gydomų ruoniukų

  CC0 / Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1510

  Lietuvos jūrų muziejus muša ne tik lankomumo rekordus: Jūrų žinduolių ir paukščių skyriuje dabar gydoma net 14 ruoniukų-rastinukų

  VILNIUS, gegužės 5 ― Sputnik. Pirmieji gyvūnėliai pateko kovo 20 dieną, paskutinieji — praėjusią savaitę, daugiausiai ruoniukų atgabenta iš Palangos, Smiltynės ir Juodkrantės, praneša LRT.

  Skambučių, pranešančių apie ruoniukus pakrantėje prie jūros ar jūroje, sulaukiama labai daug. Dažnai žmonės skambina pranešdami apie sveikus ruoniukus, kuriems joks pavojus negresia. Tokiais atvejais gyvūnėliai paliekami gamtoje.

  Pasak skyriaus vedėjo biologas Arūno Grušo, kadangi žiema buvo trumpa ir šalta, ruoniukų gausa mūsų pakrantėje nebuvo netikėta.

  "Visi jie iš Rygos įlankos, kuri užšalo, susidarė ledas, ant kurio paprastai ir vaikuojasi ruonės. Tačiau ledas buvo plonas ir per greit, nespėjus ruoniukams ūgtelėti, ištirpo ir jie kaip obuoliukai sukrito į jūrą, o vyraujantys vėjai atnešė iki mūsų krantų."-  paaiškino biologas.

  Aštuoni gyvūnėliai jau spėriai sveiksta, patys ėda žuvį — atitirpintą strimelę, stintą, gauna ir gyvos — apie 2 kg grundalų iš Kuršių marių. Gyva žuvis ne tik praturtina racioną, bet ir stiprina medžioklės instinktą bei įgūdžius, kurių ruoniukams prisireiks, grįžus į gimtąją Baltiją. Stipriausieji planuojami paleisti į jūrą vasaros pabaigoje, silpnesniems teks pabūti muziejininkų globoje kiek ilgiau.

  Keli šių metų ruoniukai dar nesugeba griebti ir praryti žuvį. Tam įtakos, pasak specialistų, gali turėti gerklės infekcija ar sužalojimai.

  Vieno iš labiausiai sužalotų ruonių jauniklių dar laukia sunki operacija — negyvos odos pašalinimas. Šio gyvūnėlio nugara buvo visa nusėta pūlingomis žaizdomis.

  Lietuvos pakrantėje ruoniai vaikų neveda ir patys nuolat čia negyvena. Artimiausios jų kolonijos įsikūrusios Saremos salose, Rygos, Botnijos, Gdansko įlankose.

  Baltijos pilkaisiais ruoniais Jūrų muziejui padeda rūpinti Aplinkos ministerija. Kasmet ji gydymui ir priežiūrai skiria apie 7 tūkst. eurų.

  Tai reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 tūkstančių metų.

  Dar šia tema

  Žavesys pavojuje: Tarptautinė ruonių mažylių apsaugos diena
  Aplinkosaugininkai ieško ruonių žudikų
  Tegai:
  ruonis, Lietuvos jūrų muziejus, Lietuva

  Svarbiausios temos