23:13 2019 Sausio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
  Narkotikai, archyvinė nuotrauka

  Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kaip sumažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą

  © Photo: Depositphotos
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  22 0 0

  Psichoaktyviųjų medžiagų rinka labai sparčiai plečiasi, atsiranda vis naujų medžiagų, skirtų svaigintis, todėl labai svarbu kaip galima greičiau apriboti jų patekimą į rinką

  VILNIUS, gegužės 16 — Sputnik. Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui sumažinti pavojingų psichiką veikiančių medžiagų pasiūlą ir vartojimą, nustatant griežtesnį jų reglamentavimą, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Bus aiškiai apibrėžiama, kas yra naujos psichoaktyvios medžiagos, kada joms pradedama taikyti kontrolės priemones, užkertant kelią kenksmingoms medžiagoms patekti į rinką.

  Siūlomi pakeitimai numatyti Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimo projekte, kuris bus svarstomas Seime.

  Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūla ir paklausa yra labai dinamiška ir greitai kintanti, kelianti grėsmę visuomenės sveikatai ir saugumui. Kitaip tariant, nelegaliose laboratorijose nuolat gaminamos svaigintis skirtos medžiagos, dažniausiai jomis prekiaujama internetu, o jų kontrolė yra negalima tol, kol jos nėra oficialiai įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus.

  Pasak Verygos, naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinka labai sparčiai plečiasi, atsiranda vis naujų medžiagų, skirtų svaigintis, yra labai svarbu kaip galima greičiau apriboti jų patekimą į rinką. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Todėl reikia kuo skubiau keisti teisės aktus, kuriais vadovaujantis veikia visos atsakingos institucijos, ir apsaugoti žmones nuo šių pavojingų medžiagų plitimo.

  Projekte taip pat siūloma patikslinti, kas yra laikoma preparatu bei nauja psichoaktyviąją medžiaga, detalizuoti tokių medžiagų įrašymą į kontroliuojamų medžiagų sąrašus.

  ES kasmet didėja naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūla: 2008 metais ES per ankstyvojo perspėjimo sistemą gauta 13 pranešimų apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas, 2013 metais — apie 81 medžiagą, o 2015 metais gauti 104 pranešimai apie naujas ES rinkoje pasirodžiusias psichoaktyviąsias medžiagas. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, iki 2015 metų buvo užregistruotos 548 tokios medžiagos. Šis skaičius gali būti ženkliai didesnis, nes nurodomi tik oficialių šaltinių duomenys.

  Projekte siūlomas kontrolės priemones artimiausiu metu turi pradėti taikyti ir kitos ES šalys.

  Dar šia tema

  Pernai Lietuvos muitinė sulaikė beveik 2 tonas narkotikų kontrabandos
  Gabenti narkotikų kontrabandą lietuviai dažniausiai bando pašto siuntomis
  Muitininkai nerimauja: į Lietuva paštu siunčiama daug narkotikų
  Tegai:
  narkotinės ar psichotropinės medžiagos, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos