16:06 2019 Gruodžio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Vaikas prie kompiuterio, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje vis dažniau paštu narkotikus siunčiasi nepilnamečiai

  Фотобанк
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Kelias į pražūtį (36)
  104

  Pareigūnai skambina pavojaus varpais, nes paaugliai internetu užsisakinėja ne tik kanapes, bet ir LSD, "ecstasy", kokainą, sintetinius kanabinoidus

  VILNIUS, gegužės 17 — Sputnik. Nepaisant to, kad pernai sulaikytas didžiausias kvaišalų kontrabandos kiekis per visą Lietuvos muitinės istoriją (beveik dvi tonos narkotikų), pareigūnams didelį nerimą kelia tai, jog narkotikus vis dažniau siunčiasi nepilnamečiai, praneša Muitinės spaudos tarnyba.

  Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) Kauno skyriaus pareigūnų vertinimu, tarp šiemet pradėtų ikiteisminių tyrimų daugiau nei 30 procentų susiję su nepilnamečiais, Vilniuje tokių atvejų kone perpus daugiau.

  "Pasitaiko, kad tėvai mėnesiais neperžengia savo vaiko kambario durų, ant kurių kabo užrašas "Netrukdyti!", slenksčio. Ir būna šokiruoti, kai atvykę pareigūnai tame kambaryje randa ant palangės augančias kanapes, o ant stalo — kanapių smulkintuvą", — pasakoja viena MKT pareigūnė.   

  Narkotikai šiais laikais ypač lengvai pasiekiami — atstumas viso labo tėra kompiuterio klavišo paspaudimas. Kvaišalai perkami internetu, tam naudojantis tėvų parūpintomis banko kortelėmis, neretai atsiskaitoma ir kriptovaliuta.

  Kartais paaugliai aiškina tėvams turintys teisę į vaiko pinigus, už kuriuos esą internetu įsigyjantys madingų drabužių ar kitų prekių, kurių nerasi Lietuvoje. Vaikų išradingumui nėra ribų — pareigūnai pasakoja apie atvejį, kai marihuanos sodinukus moksleivis savo kambaryje augino, tėvus įtikinęs, jog vykdo biologijos mokytojos užduotį… Kitas, nors vaikščiojo nuolat "apsirūkęs", teisinosi, jog tai tiesiog galvos skausmai dėl intensyvių mokslų.

  Paaugliai siunčiasi ne tik kanapes ar jų sėklas, bet ir LSD, "ecstasy", kokainą, sintetinius kanabinoidus (kuriais užpildo elektronines cigaretes), "vonios druską" — mefedroną, kitas naująsias psichoaktyvias medžiagas. Dažniausiai narkotikų siunčiamasi nedideliais kiekiais, "sau ir draugams" ar vakarėliams. Moksleiviai jų atsineša ir į klasę, dalinasi, siūlo savo mokslo draugams.

  Narkotikai iš paštomatų neretai atsiimami, užsimaukšlinus motociklininko šalmą. Šitaip naivūs paaugliai veltui tikisi išvengti identifikacijos, jei kas vėliau peržiūrėtų stebėjimo kamerų įrašus.

  Žmogus atsiima siuntą užsimaukšlinę motociklininko šalmą
  © Photo : Lietuvos Muitinė
  Žmogus atsiima siuntą užsimaukšlinę motociklininko šalmą

  Pareigūnams kartais susidaro įspūdis, jog net ir nutuokdami apie kanapių rūkymą, daugelis tėvų tai tevertina it lengvą vaikų išdaigą: tarytum šie pasislėpę rūkytų paprastas cigaretes. Tuo tarpu pradėję nuo kanapių, kai kurie iš paauglių ilgainiui ima siųstis ir kitų rūšių narkotikus, platinti juos mokyklose.

  Pavyzdžiui, šiuo metu MKT Kauno skyriuje vyksta ikiteisminis tyrimas dėl narkotikų kontrabandos, kuria įtariamas vienas Kauno gimnazijos moksleivis. Pareigūnų žiniomis, paauglys bent tris kartus į Lietuvą siuntėsi kvaišalų — kanapių ir LSD siuntas.

  Šis septyniolikmetis kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį "Neteisėtas disponavimas narkotikais be tikslo juos platinti" ir straipsnį "Narkotikų kontrabanda". Narkotikų kontrabanda priskiriama prie sunkių nusikaltimų, už ją numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 10 metų. Kadangi šešiolikos metų sulaukęs nepilnametis jau atsako už visas Baudžiamajame kodekse numatytas veikas, gimnazistui gresia reali laisvės atėmimo bausmė.

  Temos:
  Kelias į pražūtį (36)
  Tegai:
  nepilnamečiai, narkotikai, Lietuva

  Svarbiausios temos