19:30 2019 Gegužės 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  Nemunas, archyvinė nuotrauka

  Lietuva kovoje su kraujasiurbiais mašalais naudoja biologinį ginklą

  © Фото: commons.wikimedia.org
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  52 0 0

  Aplinkos ministerijos teigimu, veiksmingas biologinis preparatas, kuriam pirkti ir panaudoti buvo skirta beveik šimtas tūkstančių eurų, padės sumažinti žmones ir gyvulius puolusių mašalų antpuolius

  VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Šį mėnesį į Nemuną, ties Varviškės kaimu Lazdijų rajone, per du kartus išpilta daugiau kaip septyni tūkstančiai litrų biologinio preparato "VectoBac 12AS" kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti, praneša Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba.

  Šiam preparatui pirkti ir panaudoti Aplinkos ministerija skyrė 50 tūkstančių eurų iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų. Dar 42 tūkstančius eurų skyrė penkios pietų Lietuvos savivaldybės — Druskininkų, Varėnos, Lazdijų ir Alytaus miesto bei rajono. Kiekviena — po 8,4 tūkstančio eurų.

  Борьба с кровососущими мошками на берегу Немана
  Борьба с кровососущими мошками на берегу Немана

  Kaip rodo ir užsienio šalių, ir Lietuvos patirtis, "VectoBac 12AS" yra veiksminga priemonė upinių mašalų populiacijai reguliuoti. Ji turėtų apsaugoti nuo beveik kiekvienos vasaros pradžioje pietų Lietuvoje žmones ir gyvulius užklumpančių šių mašalų antpuolių. Su tais antpuoliais regiono gyventojai susiduria nuo 1992 metų.

  Kraujasiurbių upinių mašalų gausa nuo 1999-ųjų buvo reguliuojama pagal Vyriausybės patvirtintą programą, panaudojant minėtąjį biologinį preparatą jų lervučių gausai atitinkamuose Nemuno ruožuose mažinti, nesunaikinant kitų vandens organizmų. Alytaus apskritis buvo atsakinga už šių darbų organizavimą.

  Tačiau programa buvo vykdoma tik iki 2010 metų, kai buvo panaikintos apskritys. Per tą laikotarpį biologiniu preparatu pavyko itin sumažinti kraujasiurbių mašalų gausą, bet juos nustojus naikinti per kelerius metus vėl buvo pasiektas pavojingas lygis.

  Nuo 2016 metų mašalams naikinti lėšų skiria Aplinkos ministerija iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų ir pietų Lietuvos savivaldybės.

  Dar šia tema

  Nemuno aukštupyje naikinami upiniai mašalai
  Tegai:
  kraujasiurbiai upiniai mašalai, Lietuva

  Svarbiausios temos