14:04 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1143

  Patvirtinus naujus profesinės karo tarnybos karių tarnybinių atlyginimų koeficientų dydžius, algos visiems kariams didės vidutiniškai 10 procentų

  VILNIUS, birželio 27- Sputnik. Jau kitą mėnesį kariai sulauks vidutiniškai dešimtadaliu didesnių atlyginimų, gerės ir jų socialinės garantijos, praneša Krašto apsaugos ministerija.

  Patvirtinus naujus profesinės karo tarnybos karių tarnybinių atlyginimų koeficientų dydžius, algos visiems kariams didės vidutiniškai 10 procentų.

  Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, esminės atlyginimų peržiūros nebuvo jau 12 metų, todėl algų kėlimas buvo būtinas, ypač siekiant pritraukti daugiau personalo į profesinę karo tarnybą, išlaikyti esamą, motyvuoti karius siekti karjeros, užtikrinti geresnes socialines garantijas tiek tarnaujantiems, tiek į atsargą išėjusiems kariams.

  Labiausiai algų padidėjimą pajus žemiausios ir vidutinės grandies kariai — šiose tose laipsnių kategorijose yra didžiausias jų trūkumas. Pavyzdžiui, 2017 metais metus ištarnavęs eilinis į rankas gaudavo 536 eurų, 2020 metais toks karys turėtų uždirbti 665 eurus, neskaičiuojant priedų. Seržanto/seržanto specialisto alga atitinkamai didės nuo 665 iki 836 eurų, kapitono alga — nuo 935 iki 1208.

  Iš viso tarnybinio atlyginimo vidurkis kariams iki 2020 metų turėtų išaugti iki 30 procentų, palyginti su 2016 metais. Tam per ketverių metų laikotarpį numatyta skirti apie 83 mln. eurų iš krašto apsaugos sistemai skiriamų lėšų — iš biudžeto papildomų lėšų nebus prašoma.

  Laipsniškas atlyginimų didėjimas

  Atlyginimai augs laipsniškai: didinant vidutiniškai po 10 procentų 2018 ir 2019 metais, ir dar 5 procentais — 2020 metais. 

  Nuoseklus profesinės karo tarnybos karių atlyginimų didinimas iki 30 procentų numatytas LR Vyriausybės programoje.

  Kariams, kaip ir anksčiau, bus mokami priedai už tarnybos specifiką, ypatingas karinių specialybių kvalifikacines kategorijas, vadų atsakomybę. Jie skaičiuojami baziniais dydžiais, kurie svyruoja nuo 1 iki 3,5.

  Kariams ir toliau išliks skatinamosios išmokos už pirmąjį kontraktą (nuo 20 iki 45 bazinių dydžių profesinės karo tarnybos kariams ir nuo 3,3 iki 7,3 bazinio dydžio baigus Karo akademiją ar jaunesnių karininkų vadų mokymus baigusį karį paskyrus į pareigas). Skatinamoji išmoka išliks ir už pavyzdingą tarnybos atlikimą. Ji svyruoja nuo 0,5 mėn. tarnybinio atlyginimo dydžio iki 1.

  Kariams taip pat yra mokamos įvairios kompensacijos — maitinimosi, kelionės, būsto nuomos išlaidų piniginės kompensacijos ir kt. išmokos.

  Patobulintos socialinės garantijos

  Pagal priimtus įstatymo pakeitimus patobulintos ir socialinės karių garantijos. Nuo pataisų įsigaliojimo datos didėja iš Krašto apsaugos ministerijos apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų gavėjų ratas. Sužeisti tarnyboje ir išleisti į atsargą kariai galės naudotis medicininės reabilitacijos paslaugomis Lietuvoje, šios paslaugos bus apmokamos iš Krašto apsaugos ministerijai skirtų lėšų.

  Taip pat nustatyta ir daugiau vienkartinių kompensacijų kariams, sužeistiems dėl tarnybos priežasčių. Iki šiol kompensacijos buvo mokamos tik tuo atveju, jei kario sveikatai liko liekamųjų reiškinių ir dėl traumos sumažėjo jo tinkamumas tarnybai pagal sveikatos grupę. Įsigaliojus pataisoms, kompensacijos bus mokamos ir dėl traumos nelikus liekamųjų reiškinių sveikatai, atsižvelgiant į patį traumos faktą ir sunkumą.

  Įstatymo pakeitimais įteisinta ir materialinių pašalpų, skiriamų esant sunkiai kario materialinei padėčiai dėl jo ar jo šeimos nario ligos, mirties ir kitų priežasčių, mokėjimą visiems kariams. Iki šiol tokią teisę turėjo profesinės karo tarnybos kariai ir kariūnai, tuo tarpu įsigaliojus pataisoms teisę į šias pašalpas turės ir kitose tarnybos rūšyse tarnaujantys kariai: kariai savanoriai, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai, taip pat alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą atliekantys asmenys.

  Įsigaliojus pakeitimams, teisę į tėvystės atostogas turės ir nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliekantys kariai, suvienodintos karių, pasiųstų į užsienio institucijas tarnybos ir mokymosi tikslais, garantijos.

  Pakeitimai įsigalios iš karto, kai juos parašu patvirtins Lietuvos Respublikos Prezidentė.

  Dar šia tema

  Lietuvos karių algos gali didėti 30%
  Lietuva padidins savo karių skaičių NATO greitojo reagavimo pajėgose
  Tegai:
  algų didinimas, kariai, Krašto apsaugos ministerija (KAM), Lietuva

  Svarbiausios temos