17:54 2020 Liepos 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB79.4434
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  112

  Seimas priėmė įstatymo pataisas, kurios numato asmeninę materialinę atsakomybę ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokuratūros ar teismo pareigūnams, teisėjams, savo tyčiniais veiksmais padariusiems žalos valstybei

  VILNIUS, birželio  29 — Sputnik. Neeiliniame Seimo plenariniame posėdyje penktadienį priimtas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas, kurio viena esminių pataisų — numatyta reali materialinė atsakomybė valstybės tarnautojams, savo veiksmais padariusiems žalos valstybei, rašoma Seimo pranešime žiniasklaidai.

  Seimas, archyvinė nuotrauka
  © Flickr / Marta / Vilnius, Lithuanian Parliament (Lietuvos Respublikos Seimas)

  Įstatymu numatoma, kad valstybės tarnautojas turi atlyginti visą tiesioginę materialinę žalą, kurią padarė savo neteisėtais veiksmais, tačiau atlygintinos žalos dydis negali viršyti šešių vidutinių valstybės tarnautojų darbo užmokesčių, išskyrus atvejus, kai žala padaryta tyčia.

  Seimas taip pat priėmė Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo ir atstovavimo valstybei įstatymo penkto straipsnio pataisas, kurios numato asmeninę materialinę atsakomybę ir kitiems valstybės pareigūnams — ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokuratūros ar teismo pareigūnams, teisėjams, savo tyčiniais veiksmais padariusiems žalos valstybei.

  Pataisytame įstatyme numatoma valstybės pareiga įgyvendinti regreso atgręžtinio reikalavimo teisę ― ji privalės teismo tvarka išieškoti iš žalą padariusio pareigūno ar valstybės tarnautojo tokią sumą, kokią sumokėjo atlygindama žalą, bet ne daugiau nei devynis vidutinius pareigūno darbo užmokesčius, o jeigu žala padaryta tyčia ― visą sumą.

  Tarnautojų asmeninę atsakomybę numatančias įstatymų pataisas Seimo nariai teikė 2013 ir 2016 metais. Tai, kad visų be išimties valdžios tarnautojų neišvengiamą atsakomybę įtvirtinančios įstatymų nuostatos galiausiai priimtos, Seimo narė Bilotaitė vadina lūžiu.

  Pasak jos, yra išties daug atvejų, kai valstybės tarnautojai ir pareigūnai savo neteisėta veikla pridaro didelės žalos valstybei, kurią atlyginti tenka visiems mokesčių mokėtojams. Tai, kad iki šiol jiems pavykdavo išsisukti nuo atsakomybės ir likti nenubaustiems, buvo viena svarbiausių priežasčių, skatinančių nusivylimą ir neteisingumo jausmą mūsų šalyje.

  Anot Bilotaitės, pagaliau įsigalios įstatymo pataisos, ties kuriomis dirbta ne vienus metus.

  Dar šia tema

  Iš žalą padariusių pareigūnų bus galima išieškoti visus nuostolius
  Tegai:
  atsakomybė, pareigūnai, Lietuva

  Svarbiausios temos